.

Program „Profilaktyka 40 PLUS” oraz zniesienie limitów do specjalistów

Program „Profilaktyka 40 PLUS” oraz zniesienie limitów do specjalistów
.

1 lipca ruszył program „Profilaktyka 40 PLUS”. Główny cel programu to profilaktyczna diagnostyka w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Każdy Polak powyżej 40 roku życia otrzymał jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.

W związku z pandemią koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Od 1 lipca każdy uprawniony Polak może skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który realizuje program „Profilaktyka 40 PLUS”. Jednocześnie uprawnieni mają prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację programu pilotażowego.

To symboliczna data 1 lipca, chciałbym, żeby się kojarzyła z tym, że zaczynamy odbudowę zdrowia publicznego i nadrabianie deficytów zdrowia związanych z pandemią koronawirusa - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. - Znacznie mniej pacjentów zgłaszało się do lekarzy w 2020 r. Program „Profilaktyka 40 PLUS” ma pomóc w odbudowie zdrowia Polaków, ale też przygotować nas na tego typu wydarzenia w przyszłości. Zadbajmy o nasze zdrowie i skorzystajmy z zaproponowanej profilaktyki - podkreślił szef resortu zdrowia.

Trzy pakiety badań

„Profilaktyka 40 PLUS” zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

Pakiet badań diagnostycznych wspólny:

Aby skorzystać z badań należy:

Jeśli pacjent nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta (IKP), może uzyskać e-skierowanie na pakiet badań za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM) pod nr tel. 22 735 39 53.

Aby zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, 1 lipca zostały też zniesione limity przyjęć do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Likwidujemy właśnie jedną z podstawowych barier w dostępie do specjalistów. Od pierwszego lipca NFZ zapłaci za każdego chorego, który pojawi się w gabinecie lekarza specjalisty. Pieniądze na ten cel zostały już zabezpieczone w planie finansowym NFZ – wskazał minister zdrowia.

Zniesienie limitów w opiece ambulatoryjnej dotyczy wszystkich pacjentów, zarówno w zakresie porad zachowawczych zabiegowych, jak i badań diagnostycznych kosztochłonnych takich jak np. kolonoskopia, gastroskopia. Dzięki tym zmianom pacjenci mogą szybciej dostać się do specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne.

.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.