Przebudowa placu Rapackiego, alei św. Jana Pawła II i ulicy Chopina. Przygrywka do remontu mostu Piłsudskiego w Toruniu

Czytaj dalej
Fot. MZK Toruń
Tomasz Wersocki

Przebudowa placu Rapackiego, alei św. Jana Pawła II i ulicy Chopina. Przygrywka do remontu mostu Piłsudskiego w Toruniu

Tomasz Wersocki

Za miesiąc ruszą pierwsze prace związane z przebudową alei Jana Pawła II, placu Rapackiego oraz części ul. Chopina. Natomiast w drugiej połowie roku planowane jest rozpoczęcie robót na moście. im. Józefa Piłsudskiego. Mieszkańcy Torunia muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami.

Plac Rapackiego to jedno z kolejnych newralgicznych miejsc na drogowej mapie Torunia. Tym razem miasto przystąpi już w kwietniu do pierwszych prac, po których zakończeniu w lipcu 2020 r. pojawią się m.in. nowe węzły przesiadkowe, pas tramwajowo-autobusowy, nowe chodniki, drogi oraz ścieżki rowerowe.

Inwestycja obejmie przebudowę istniejących torowisk tramwajowych wzdłuż ulic: Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego oraz Kraszewskiego i Czerwona Droga, a także budowę nowego odcinka torowiska łączącego pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości wraz z infrastrukturą towarzyszącą – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - W al. św. Jana Pawła II powstanie nowoczesny węzeł przesiadkowy integrujący transport autobusowy z tramwajowym. Przeprowadzona zostanie również kompleksowa przebudowa układu drogowego w obrębie przebudowywanych torowisk. Całkowita długość nowych lub zmodernizowanych linii tramwajowych wyniesie 1,25 km, przebudowanych dróg dla rowerów – 1 km i powstanie ponad pół kilometra wyznaczonych bus pasów.

Generalnym wykonawcą projektu przebudowy placu Rapackiego i okolicznych dróg jest wyłonione w przetargu polsko-hiszpańskie konsorcjum firm Balzola Polska Sp. z o.o. oraz Construcciones y Promociones Balzola S.A. Inwestycja realizowana jest w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, gdzie to wykonawca jest odpowiedzialny zarówno za opracowanie dokumentacji projektowej jak i realizację robót budowlanych. Wartość robót budowlanych wraz z projektowaniem to koszt prawie 66,9 mln zł brutto.

Prace będą prowadzone w centralnym obszarze miasta i będą wiązały się z okresowymi utrudnieniami w ruchu drogowym. Poniżej przedstawiamy kolejne etapy robót związane z niedługo rozpoczynającym się remontem.

Wizualizacje przebudowanych dróg w centrum Torunia
MZK Toruń Wizualizacje przebudowanych dróg w centrum Torunia

Etap I

- Pierwszy etap prac budowlanych będzie wiązał się z zamknięciem dla ruchu samochodowego ulic Chopina i Wały gen. Sikorskiego. Prace planowane są w terminie kwiecień – lipiec 2019 r. – mówi Piotr Rama, zastępca prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych MZK w Toruniu.- Na  Wałach gen. Sikorskiego na odcinku od pl. Artylerii Polskiej do pl. Teatralnego ruch w początkowej fazie będzie odbywał się po południowej jezdni (przejazd będzie możliwy tylko dla pojazdów transportu zbiorowego, TAXI i służb miejskich). Następnie, po wykonaniu jezdni północnej oraz torowiska, ruch kołowy zostanie poprowadzony jezdnią północną na tych samych zasadach co wcześniej ruch prowadzony jezdnią południową.

Zalecany będzie objazd ze wschodu na most Piłsudskiego ulicami: z Warszawskiej w Dobrzyńską i dalej do ronda Pokoju Toruńskiego, ulicą Przy Kaszowniku przez pl. Chrapka, dalej ulicami: Przy Kaszowniku, Odrodzenia, Czerwona Droga do pl. Niepodległości, al. św. Jana Pawła II na most im. J. Piłsudskiego.

- W tym czasie ruch samochodowy w ul. Chopina na odcinku od al. 500-lecia Torunia do al. św. Jana Pawła II odbywać się będzie po jezdni. Następnie, po usunięciu kolizji z sieciami podziemnymi ruch kołowy zostanie przełożony na specjalnie przygotowane do tego celu  torowisko – dodaje Piotr Rama. - Jednocześnie zapewniony zostanie dojazd ulicą Chopina od ul. Bydgoskiej do ul. Fredry. Przejazd przez skrzyżowanie ul. Chopina i al. 500-lecia Torunia dla tej relacji będzie niemożliwy, obowiązywał będzie objazd ul. Bydgoską, al. 500-lecia Torunia i dalej w prawo w ul. Chopina.

Wizualizacje przebudowanych dróg w centrum Torunia
MZK Toruń Wizualizacje przebudowanych dróg w centrum Torunia

Etap II

Po udrożnieniu ulic Chopina i Wały gen. Sikorskiego, w terminie od sierpnia 2019 do lipca 2020 r., prace przeniosą się na al. św. Jana Pawła II, przy czym ten etap budowy będzie podzielony na dwa podetapy, tj. podetap 1 - kiedy ruch samochodowy będzie odbywał się po jezdni wschodniej oraz podetap 2 - kiedy ruch zostanie przełożony na jezdnię zachodnią.

Etap III

Ostatnim etapem robót budowlanych będzie przebudowa pl. Niepodległości, której realizację zaplanowano w terminie od stycznia do lipca 2020 r. Prace będą obejmowały budowę węzła torowego na pl. Niepodległości z połączeniem nowego odcinka torowiska w al. św. Jana Pawła II oraz przebudowę fragmentów istniejącego torowiska wzdłuż ulic Kraszewskiego i Czerwona Droga.
W czasie prowadzenia robót, z powodu zmian w organizacji ruchu, inaczej będzie funkcjonowała również komunikacja miejska.

Zmiany w komunikacji tramwajowej - II kwartał 2019 r. – IV kwartał 2019 r.
Ruch tramwajowy w ul. Bydgoskiej na odcinku od Sienkiewicza do al. Solidarności zostanie wstrzymany.
Nastąpi:

 1. Zawieszenie ruchu tramwajów linii nr 3 i 4.
 2. Zmiana trasy linii nr 5 - objazd przez al. Solidarności i ul. Kraszewskiego zamiast ul. Bydgoską. Z Motoareny ul. Reja – Bydgoską – Sienkiewicza.
 3. Zwiększenie częstotliwości kursów linii nr 2 z 10 min.  do 8 minut.
 4. Przemienność kursów linii nr 1 i 2 na odcinku wspólnym (co 4 min.)
 5. Korekta w odjazdach linii tramwajowej nr 1 i 5.

Komunikacja zastępcza
Na odcinku Odrodzenia – Reja wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa linii nr 53, z częstotliwością kursowania co 20 minut.

Wizualizacje przebudowanych dróg w centrum Torunia
MZK Toruń Wizualizacje przebudowanych dróg w centrum Torunia

Trasa linii będzie przebiegać następująco: Odrodzenia – Czerwona Droga – Mickiewicza – Sienkiewicza – Broniewskiego – Reja – Bydgoska – Pl. Rapackiego – Al. Solidarności – Odrodzenia.

ZMIANY W KOMUNIKACJI AUTOBUSOWEJ - II kwartał 2019 r. – III kwartał 2019 r.

 1. Autobusy linii nr 10, 12, 14, 22, 27, 32, 38 i nocne 01 i 03 omijać będą al. Solidarności i pojadą objazdem ul. Czerwona Droga i al. Św. Jana Pawła II.
 2. Autobusy zatrzymywać się będą na ul. Czerwona Droga (za al. Solidarności).

Dodatkowa linia autobusowa na lewobrzeże
Na odcinku centrum – przystanek Letnia wprowadzona zostanie dodatkowa linia autobusowa lub skorygowane trasy linii nr 32 i 38. Autobusy kursować będą z częstotliwością co ok. 20 – 30 minut. Decyzja o uruchomieniu linii zostanie podjęta po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami w marcu br.

ZMIANY W KOMUNIKACJI TRAMWAJOWEJ - IV kwartał 2019 r. – III kwartał 2020 r.

 1. Zawieszenie ruchu tramwajów linii nr 3 i 4.
 2. Zmiana trasy linii nr 1 - objazd przez pl. Rapackiego – ul. Bydgoską – Sienkiewicza (powrót przez ul. Reja).
 3. Zwiększenie częstotliwości kursów linii nr 2 z 10 do 8 minut.
 4. Przemienność kursów linii nr 1 i 2 na odcinku wspólnym (co 4 min.).
 5. Korekta w odjazdach linii tramwajowej nr 1 i 5.
Wizualizacje przebudowanych dróg w centrum Torunia
MZK Toruń Wizualizacje przebudowanych dróg w centrum Torunia

Przeprawa w 2020 r.

Remont przeprawy im. Józefa Piłsudskiego planowany jest na drugą połowę 2019 r. Przypomnijmy, że most, który powstał w 1934 r., ostatni raz remontowano w 1992 r. Modernizacja przeprawy rozpocznie się od remontu tzw. kładek dla pieszych i rowerów po obu stronach mostu. W czasie trwania tej operacji ruchu na moście nie będzie wstrzymany. Po przebudowie chodniki zostaną poszerzone do 4,2 metra.

W 2020 r. prace skupią się przede wszystkim na mostowej jezdni. Zaczną się od rozbiórki nawierzchni. Wtedy dopiero będzie można ocenić stan betonowej podbudowy i podjąć decyzję o jej wymianie. W tym czasie mieszkańcom zostanie udostępniona przeprawa tymczasowa. Obecnie trwa przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla tego obiektu oraz dla przebudowy dróg, które będą stanowiły trasy dojazdowe do mostu tymczasowego. Montaż przeprawy tymczasowej ma nastąpić wiosną 2020 r. wtedy też rozpoczną się roboty na starym moście.

Remont mostu im. Józefa Piłsudskiego obejmie przede wszystkim przeprawę. Modernizacji nie doczekają się pl. Armii Krajowej i ul. Kujawska – zostaną wyremontowane w przyszłości.

W czasie remontu mostu im. Józefa Piłsudskiego zostaną wybudowane m.in. punkty widokowe oraz nowe zejście na Bulwar Filadelfijski i Kępę Bazarową. Zejście na bulwar zostanie dodatkowo wyposażone w widny dla rowerzystów i osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Planowane zakończenie robót na moście i oddanie go do użytku mieszkańców Torunia przewidywane jest na grudzień 2020 r.

Tomasz Wersocki

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Marek Słomski

Czemu nie ma kładek dla pieszych, lub przejść podziemnych? Następny punkt wypadków z pieszymi i rowerzystami powstanie, projektant nie ma wyobraźni i ten co zatwierdził. Jak dojdzie do tragedii to oni będą odpowiedzialni.

plus.nowosci.com.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

55,00 110,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.