Justyna Wojciechowska-Narloch

Przed wyborami Michał Zaleski obiecał 100 zł dodatku na niepełnosprawne dzieci. Prace nad tym programem trwają

Między innymi poprzez ten plakat prezydent Michał Zaleski promował swój  program wsparcia niepełnosprawnych dzieci. Ma ruszyć najwcześniej w kwietniu Fot. Facebook Między innymi poprzez ten plakat prezydent Michał Zaleski promował swój program wsparcia niepełnosprawnych dzieci. Ma ruszyć najwcześniej w kwietniu 2019 roku. Obejmie około 1100 dzieci
Justyna Wojciechowska-Narloch

1100 dzieci może zostać objętych gminnym programem wsparcia dla niepełnosprawnych. To jeden z punktów programu wyborczego prezydenta Torunia.

Przed październikowymi wyborami padło wiele obietnic. Jedna z nich dotyczyła bardzo ważnej dla mieszkańców przeprawy tymczasowej na czas remontu mostu im. Piłsudskiego. Druga - szczególnie istotna dla rodziców niepełnosprawnych dzieci - gminnego dodatku w wysokości 100 złotych miesięcznie. Jak głosiły wyborcze plakaty, to kwota na początek.

Może ruszyć w kwietniu

Teraz, gdy od reelekcji Michała Zaleskiego minęły prawie dwa miesiące pytamy o obiecany dodatek na niepełnosprawne dzieci. Jak się okazuje, procedury związane z tym programem trwają.

- Prace dotyczące dodatku 100 zł są na etapie przygotowawczym. Do uruchomienia wypłat potrzebna jest uchwała Rady Miasta Torunia w sprawie przyjęcia programu wsparcia dzieci z niepełno-sprawnościami - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia. - Przepisy prawa nakazują oprzeć ten program o ustawę o pomocy społecznej. Oznacza to konieczność zastosowania kryterium dochodowego. Jakie ono będzie? To decyzja rady. Program zostanie przedstawiony nowej radzie, stąd ruszy pewnie nie wcześniej niż od kwietnia 2019 roku.

Szacowana liczba dzieci, które skorzystałyby z pomocy to około 1100. To dane z centrum świadczeń rodzinnych, wypłacającego opiekunom tych dzieci świadczenia pielęgnacyjne i dane z Miejskiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

- Roczny koszt programu to 1 mln 320 tys. zł. Kwota jest porównywalna do tej, jaka przyznawana jest z budżetu państwa tym dzieciom jako dodatek szkolny (93 zł) - dodaje Anna Kulbicka-Tondel. - 100 złotych to propozycja prezydenta. Jak ta kwota będzie waloryzowana i czy w ogóle, to już decyzja Rady Miasta Torunia. Wiele zależeć będzie też od tego, jak państwo wspierać będzie osoby niepełnosprawne i oczywiście od możliwości finansowych miasta.

Państwo mało daje

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.