Przedświąteczne zbiórki: Sprawdź, jak i komu można pomóc godnie spędzić święta
Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy warto pomyśleć także o potrzebujących. Pomóc im można na wiele sposobów. Ułatwiają to organizacje charytatywne przygotowując wiele przedświątecznych akcji.
W tym roku przeciętny Polak na wydatki związane ze świętami Bożego Narodzenia przeznaczy prawie 900 złotych. Ponad połowę z tej kwoty wyda na prezenty. Przeciętny - nie oznacza każdy. Dla wielu osób to kwoty niebotyczne, a przecież wszyscy marzymy o godnych, szczęśliwych świętach. Tych, których nie stać na przygotowanie wystawnych świąt, którzy nie mogą liczyć na okazałe prezenty, można wesprzeć biorąc udział w akcjach i zbiórkach zapowiadanych przez organizacje pomocowe.
Szlachetna Paczka
Wolontariusze Szlachetnej Paczki cały czas odwiedzają potrzebujących. Aby wesprzeć akcję wystarczy wybrać rodzinę i przygotować dla niej paczkę zgodnie z przedstawionymi potrzebami. Potem należy przywieźć ją do magazynu.
- Naszym celem jest mądra pomoc, czyli taka, która daje szansę na zmianę
- tłumaczą organizatorzy Szlachetnej Paczki. - Dlatego wybieramy te rodziny, dla których kontakt z wolontariuszem oraz wsparcie materialne będą impulsem do zmiany.
Jak można pomóc?
Z potrzebami konkretnych rodzin i można zapoznać się na stronie szlachetnapaczka.pl. Finał akcji zaplanowano na 8-9 grudnia. W tych dniach przygotowane paczki należy przywieźć do wybranego wcześniej magazynu.
Pomoc dla chorych i rodzin
Drużyna Szpiku także skupia się na pomocy konkretnym rodzinom organizując akcję Szpikowa Paczka. - Święta to także bardzo ważny czas dla ludzi chorych oraz ich bliskich - mówi Dorota Raczkiewicz, szefowa Drużyny Szpiku. - Właśnie takie osoby wspieramy. Chcielibyśmy sprawić, aby nasi podopieczni - osoby chore na nowotwory krwi oraz ich rodziny - na chwilę zapomnieli o trudzie codzienności i w pełni poczuli magię i ważność tych dni.
Paczki przygotowane przez Drużynę Szpiku trafią do rodzin, których codzienne życie toczy się wokół choroby bliskiej osoby. W takich okolicznościach, często brakuje sił, czasu oraz pieniędzy na organizację świąt. Prezenty otrzymają także dzieci z oddziału onkologii i hematologii w Szpitalu Klinicznym im. Jonschera w Poznaniu.
Jak można pomóc?
Produkty spożywcze, chemię domową, a także ręczniki, pościele, koce można przynieść do siedziby Drużyny Szpiku przy ul. Głogowskiej 148 w Poznaniu. Wolontariusze czekać będą 4 grudnia od godz. 18.
Zapakuj pomoc w tytkę
Osobom najuboższym, często wykluczonym, żyjącym na granicy skrajnego ubóstwa, pomaga Caritas. - Można nas wesprzeć na wiele sposobów - mówi Paweł Pomin z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. - Prowadzimy akcję Tytka Charytatywna, przygotowujemy zbiórkę żywności w marketach oraz organizujemy Wigilię dla Ubogich. We wszystkie nasze działania można się włączyć zarówno przekazując pieniądze oraz dary, jak i oferując swój czas jako wolontariusz. Wypełnione produktami charytatywne tytki przekazywane są parafiom, skąd trafiają do potrzebujących rodzin albo do jadłodajni przygotowujących posiłku dla ubogich.
Jak można pomóc?
- Tytki Charytatywne można otrzymać w parafiach lub w siedzibie Caritas przy rynku Wildeckim 4 w Poznaniu. Wypełnione należy zwrócić do Caritas. W każdej siatce znajduje się instrukcja, z której darczyńca dowie się, co może znaleźć się w tytce i co z nią dalej zrobić.
- Zbiórka żywności Caritas Archidiecezji Poznańskiej zaplanowana jest na 8-9 grudnia w marketach, których lista dostępna będzie na stronie caritaspoznan.pl.
- Caritas zaprasza także wolontariuszy, którzy chwieliby pomóc w przygotowaniach Wigilii dla Ubogich. Spotkanie dla ok. 2 tys. osób odbędzie się 24 grudnia przed południem, na terenie MTP.
Banki Żywności
Jak co roku, zbiórkę żywności organizują Banki Żywności.
- W tym roku Świąteczna Zbiórka Żywności odbywać się będzie pod hasłem „Dodaj Świętom Smaku”
- mówi Katarzyna Bielawska, dyrektor Banku Żywności w Poznaniu. - Podzielenie się jedzeniem to najpiękniejszy, codzienny gest, który świadczy o tym, jak bardzo zależy nam na innych. A chęć, by ci inni mieli równie wspaniałe święta, to dowód, że mieszkańcy regionu wiedzą co znaczy empatia.
Wszystkie organizacje przeprowadzające zbiórki żywności proszą o przekazywanie produktów sypkich, takich jak mąki, kasze, ryż, a także konserw, bakalii, oleju oraz słodyczy.
Jak można pomóc?
Tegoroczna zbiórka zaplanowana jest na najbliższy weekend. Wolontariuszy Wielkopolskiego Banku Żywności będzie można spotkać w marketach 1, 2 oraz 3 grudnia. Lista sklepów dostępna jest na stronie poznan.bankizywnosci.pl.