Przemysł do zadań specjalnych

Czytaj dalej
Fot. Nadesłane/Konwektor
Agnieszka Domka-Rybka

Przemysł do zadań specjalnych

Agnieszka Domka-Rybka

Firma „Konwektor” z Lipna rozwija się m.in. dzięki funduszom unijnym, inne również mają szansę

Kujawsko-pomorskie firmy mają szansę na pieniądze, które pomogą im wprowadzić na rynek innowacyjne produkty i usługi. Popłyną one do biznesu z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego.

W poprzedniej perspektywie unijną pomoc z RPO, na zwiększenie konkurencyjności i wsparcie inwestycji, otrzymała m.in. firma „Konwektor” w Lipnie. - Dzięki temu udało nam się kupić wykrawarkę laserową, frezarkę pionową, komorę śrutowniczą, tokarkę i wyważarkę przenośną oraz podjąć owocną współpracę z Zespołem Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie - wymienia Agnieszka Stroisz z działu marketingu w „Konwektorze”. - Stworzyliśmy także siedem nowych miejsc pracy. Nasza spółka zatrudnia doświadczonych serwisantów i kadrę inżynieryjno-techniczną.

Dodajmy, że firma dostarcza specjalistyczne rozwiązania dla wszystkich gałęzi przemysłu, czyli np. wentylatory dachowe, osiowe, promieniowe i kanałowe. Ponadto są to również urządzenia grzewczo-wentylacyjne, nagrzewnice, wymienniki ciepła oraz elementy dodatkowe i części zamienne.

W ostatnich latach w „Konwektorze” rozwinął się także segment produkcji, którym są wentylatory przeznaczone do zadań specjalnych, jak choćby oddymiające czy przeciwwybuchowe.

W nowym rozdaniu Regionalnego Programu Operacyjnego znajdą się m.in. pieniądze na wprowadzenie innowacyjnych produktów i usług dla firm, które współpracują z uczelniami. Łącznie na potrzeby regionalnych przedsiębiorstw trafi z RPO aż 381 mln euro. Ponadto 93 mln euro będą przeznaczone na współpracę biznesu i nauki. Pieniądze pomogą rozwijać działalność badawczo-rozwojową. Nasze województwo ma doświadczenie w realizacji podobnych programów. Jak już pisaliśmy, w poprzedniej perspektywie Unii Europejskiej firmy korzystały np. z voucherów badawczych. Udzielono im aż 300 dotacji na zakup usług w jednostkach naukowych. Uruchomiono Fundusz Badań i Wdrożeń (27 przedsięwzięć badawczo-rozwojowych) oraz Fundusz Kooperacyjny (utworzono 29 powiązań kooperacyjnych).

Przedsiębiorcy brali też udział w wyjazdach studyjnych oraz targach zagranicznych. Działa wiele regionalnych instytucji otoczenia biznesu.

Teraz małe i średnie firmy również otrzymają możliwość skorzystania z profesjonalnych usług instytucji otoczenia biznesu. Na ten cel przeznaczono przeszło 21 mln euro. Unijna gotówka znowu pomoże przedsiębiorcom wyjechać na międzynarodowe targi, wystawy i misje gospodarcze oraz zdobyć partnerów spoza kraju.

W trzecim kwartale tego roku zostaną zaś udostępnione fundusze inwestycyjne dla MŚP na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań czy infrastruktury, m.in. centrów biznesowych. Ich forma (zwrotna albo dotacyjna) będzie uzależniona od projektu.

Jeżeli uwzględni prace badawczo-rozwojowe lub wdrożenie nowatorskich rozwiązań na skalę co najmniej regionu - małe lub średnie przedsiębiorstwo uzyska dotacje.

W pozostałych przypadkach ma to być pomoc o charakterze zwrotnym. Pieniędzy na inwestycje jest dużo, kwota przekracza 164 mln euro.

W nowym RPO znajdą się też pieniądze dla eksporterów.

Eksperci ogólnopolskiego Programu Rozwoju Eksportu (PRE) twierdzą, że nasze województwo ma w wielu branżach ogromny, niewykorzystany jeszcze potencjał. Warunkiem jego uwolnienia są inwestycje w innowacje. Obecnie przedsiębiorcy z regionu na Starym Kontynencie upatrują swoich szans w Europie Zachodniej oraz Skandynawii, zaś poza Europą w krajach Bliskiego i Środkowego Wschodu.

W naszym regionie wiele sektorów ma długoletnie tradycje, wynikające m.in. z warunków naturalnych. Dobrze rozwinięte są sektory celulozowo-papierniczy, chemiczny czy meblowy. Mocny jest przemysł lekki, w tym głównie produkcja materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych. Jedną z kujawsko-pomorskich specjalizacji jest również sektor spożywczy. Bazuje na tradycji związanej z kulturą rolną i korzysta z wysokiej klasy gruntów. Województwo jest jednym z liderów produkcji żywności w Polsce, a jedzenie to jeden z naszych największych hitów eksportowych. Szczególne szanse na rozwój eksportu mają firmy produkujące przetwory mleczarskie, mięso drobiowe, wyroby cukiernicze, a także mrożonki owocowo-warzywne.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.