Zdzisław Haczek

Przepraszam, którędy do kultury? Tędy, tędy... A wszystko w „Pakiecie”!

Przepraszam, którędy do kultury? Tędy, tędy... A wszystko w „Pakiecie”! Fot. Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek

Czworo Lubuszan dostało granty na różnorakie inicjatywy w programie „Kultura Tędy”, prowadzonym u nas przez RCAK w Zielonej Górze

Jak namawiać młodych ludzi do dotknięcia kultury? Tak, żeby wystawili nosy poza swoje smartfonowe światy? 22 animatorów z Lubuskiego wymyśliło recepty i zgłosiło je do konkursu grantowego Lubuski P.A.K.I.E.T. Za jego realizację, w porozumieniu z Narodowym Centrum Kultury, odpowiadało Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Koordynatorem była Kalina Patek.

I co się okazało? Że czasem „dotykając kultury” trzeba się ubrudzić. Choćby od farby drukarskiej, od gliny... Bo samo się nie namaluje, nie ulepi. Jury złożone ze specjalistów wybrało cztery zwycięskie projekty (ich autorzy otrzymują na realizację po 9.350 zł). Prezentujemy je obok.

Tymczasem RCAK już zaprasza do kolejnego przedsięwzięcia. - Po raz pierwszy organizujemy w naszym województwie Giełdę Dobrych Praktyk. Odbędzie się 17 listopada w wyremontowanym Nowosolskim Domu Kultury, podczas V Lubuskiego Forum Kultury - mówi dyrektor RCAK Tomasz Siemiński. - Chcemy zaprosić wszystkich animatorów kultury, by zgłaszali do nas swoje projekty i potem pochwalili się nimi publicznie. Projekty można zgłaszać do 15 października. Formularz zgłoszeniowy na lubuskiekultura.pl

Zdzisław Haczek

Piszę o wszystkim – brzmi banalnie, ale… Jako wydawca online muszę obserwować, co się dzieje w regionie, w kraju i na świecie, by być na bieżąco. I żeby poprzez między innymi moje publikacje, na bieżąco był Czytelnik Gazety Lubuskiej. A zatem tak samo „łapię” temat pożaru słomy na polu pod Żaganiem, dramatyczne protesty po wyborach na Białorusi czy wskazanie polskiego kandydata do Oscara (brawo Małgorzata Szumowska!).


 Od początku pracy w Gazecie Lubuskiej (staż rozpocząłem w październiku 1990 r., etat – od 1991 r.) staram się wypatrywać lokalnych talentów, czyli zdolnych Lubuszan i nagłaśniać ich sukcesy. Lubię pilnować karier naszych artystów, bo wychodzę z założenia, że Lubuskie kulturą (między innymi) stoi. Stąd obserwuję, co się dzieje na scenie muzycznej, co na kabaretowej, ale też – „co się pisze”, czyli co wydali nasi literaci.



 


Laureat:


 Złoty Dukat Lubuski 2016


Nagroda Kulturalna Miasta Zielona Góra 2020



 Jako zielonogórzanin, który lubi spacery po swoim mieście, przyglądam się zmianom. Gdzie budują coś nowego, a gdzie znika kamienica, bo akurat tutaj ma być nowa droga.


 Sekunduję oczywiście rozbudowie i modernizacji instytucji kultury:



  •  Muzeum Ziemi Lubuskiej

  •  Lubuskiego Teatru

  •  Filharmonii Zielonogórskiej


  


Pracuję w zielonogórskiej redakcji Gazety Lubuskiej od 1990 roku. Na studiach (filologia polska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze) działałem w formacjach Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego (m.in. Drugi Garnitur, Teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ). Dawne dzieje, ale... do dziś życie lubię brać z humorem. W Gazecie Lubuskiej zajmuję się tym, co trzeba. Byłem m.in. szefem działów kultury, kultury i oświaty, społecznego... Od 2020 roku pracuję na stanowisku wydawcy online.


Szczególnie lubię ogarniać żywioł kulturalny (nie do ogarnięcia zresztą...) - z aparatem czy z kamerą spotkacie mnie zarówno w rockowym klubie jak też w filharmonii. Uwielbiam chować się w kinowej sali (bez kamery...).


Moje zainteresowania: film, kino, muzyka, teatr, książka, kabaret, historia. 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.