Przez posła Stanisława Piętę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra bez mundurów?
Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby - tak napisał poseł PiS Stanisław Pięta. Wpis posła Prawa i Sprawiedliwości wywołał burzliwą dyskusję w internecie. Czy policjanci, wojskowi i strażacy nie powinni wspierać WOŚP?
„Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby” - ten wpis Stanisława Pięty z Prawa i Sprawiedliwości wywołał ogromne poruszenie na Twitterze. Poseł z Bielska-Białej odniósł się w ten sposób do kwestii udziału wojskowych, policjantów i strażaków w najbliższym finale WOŚP.
Część mundurowych wycofuje się z finału?
Wyłączenie funkcjonariuszy z udziału w WOŚP byłoby sporym problemem dla wolontariuszy. Sztaby co roku korzystają z pomocy służb mundurowych, które przygotowują m.in. pokazy sprzętu, a w naszym województwie wśród sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdziemy nie tylko przedszkola, szkoły, stowarzyszenia czy też ośrodki kultury.
Jednym z organizatorów lokalnego finału WOŚP jest na przykład Ochotnicza Straż Pożarna w Ogrodzieńcu. Działają tam nie tylko strażacy - ochotnicy, ale także zawodowcy.
- Nie ukrywam, że było to dla nas zaskoczenie i ten wpis wywołał dyskusję. Jesteśmy w kontakcie z innymi jednostkami OSP, które organizują finały w całej Polsce i nie dotarły do nas żadne informacje o wycofywaniu się z finału WOŚP. Być może jest jednak tak, że tego typu sygnały pojawią się w najbliższych dniach - mówi Marcin Stanek, szef sztabu WOŚP w Ogrodzieńcu.
Pisze Stanisław Pięta
@JNizinkiewicz @DziennikPL Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby.
— Stanisław Pięta (@stpieta) December 20, 2015
- My w każdym razie nie spotkaliśmy się z żadnymi sygnałami ze strony Komendy Powiatowej PSP w Zawierciu i organizujemy finał w Ogrodzieńcu jako Ochotnicza Straż Pożarna. Słyszałem jednak, że w innych miastach wojsko i policja zwróciły się do organizatorów o to, by nie uwzględniać ich w programach imprez, pomimo wcześniejszych deklaracji. Wszystko to stało się w ostatnim tygodniu - dodaje Marcin Stanek.
Dodajmy, że nie wszyscy politycy PiS popierają wpis posła Pięty. Europoseł Bolesław Piecha podkreśla, że wszystkie akcje, które pomagają dzieciom, zasługują na uznanie.
- Jeśli chodzi natomiast o kontrowersje wokół fundacji, to są odpowiednie organy, które powinny tym się zająć - podkreśla Bolesław Piecha. Zapytany o wpis posła Pięty odpowiada krótko: - To nie są moje poglądy.
WOŚP: Prosimy, by nam nie przeszkadzać
Tymczasem fundacja WOŚP przygotowuje się do kolejnego finału, podczas którego odbędzie się zbiórka pieniędzy na wsparcie dla polskich oddziałów pediatrycznych i godnej opieki medycznej seniorów.
- Planujemy więc nie tylko kupować sprzęt medyczny dla ratowania zdrowia i życia dzieci, ale także w dalszym ciągu systemowo wspierać polską geriatrię - oddziały szpitalne oraz zakłady opiekuńczo-lecznicze - wskazuje Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy fundacji WOŚP.
Finał to zbiórka publiczna, w którą zaangażowanych będzie około 1600 lokalnych sztabów oraz 120 tysięcy wolontariuszy. W całym kraju odbędzie się też mnóstwo imprez, koncertów i happeningów.
- Każdego, kto widzi sens i celowość grania WOŚP, dla którego ważne jest życie i zdrowie dzieci w polskich szpitalach, każdego kto docenia niepodważalny sukces jakim jest ponad 650 milionów złotych do tej pory przekazanych w formie sprzętu do szpitali - gorąco do współpracy zapraszamy. Jeśli jednak ktoś nie ma ochoty z nami grać i nie widzi w tym wartości ani sensu - ma do tego prawo, nic na siłę - podkreśla Krzysztof Dobies. - Prosimy tylko, by nie przeszkadzał nam w realizowaniu naszej misji, ponieważ plany i cele mamy konkretne, namacalne i bardzo jasne, działamy uczciwie i przejrzyście, każdą otrzymaną w darze złotówkę konkretnie rozliczamy, a na końcu całego pozytywnego zamieszania są najmłodsi polscy pacjenci, którym należy się tak dużo pomocy i wsparcia, jak tylko dużo jesteśmy w stanie im go dać - podsumowuje Krzysztof Dobies.
Lista funkcjonariuszy: O nich mowa
Według art. 115 § 13 polskiego Kodeksu karnego funkcjonariuszem publicznym jest:
- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, poseł, senator, radny, poseł do Parlamentu Europejskiego,
- sędzia, ławnik, prokurator, funkcjonariusz finansowego organu postępowania przygotowawczego lub organu nadrzędnego nad finansowym organem postępowania przygotowawczego, notariusz, komornik, kurator sądowy, syndyk, nadzorca sądowy i zarządca , osoba orzekająca w organach dyscyplinarnych działających na podstawie ustawy, pracownik administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, pracownik organu kontroli państwowej lub organu kontroli samorządu terytorialnego, osoby zajmujące kierownicze stanowiska w innych niż administracja lub organ władzy instytucjach państwowych, funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego (ABW, policja), a także funkcjonariusze Służby Więziennej,
- strażnik miejski, żołnierz, lekarz udzielający świadczeń w ramach pomocy doraźnej i nauczyciel placówek publicznych.
- Strażak to natomiast osoba korzystająca z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.
*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najlepsze życzenia SMS na święta Bożego Narodzenia
*Tani karp na święta: Gdzie i za ile kupić rybę?
*Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
*Tragiczny wypadek w Tychach: Dzieci zginęły, chociaż przejście było dobrze oświetlone