Małgorzata Oberlan

Przez rok liczba klientów MOPR w Toruniu zmalała o ponad tysiąc osób! Coraz mniej rodzin na garnuszku opieki

Na pracę socjalną pracownicy ośrodków pomocy społecznej po prostu muszą mieć czas. Specjalnego wysiłku wymagają klienci „od pokoleń”. Fot. Tomasz Czachorowski Na pracę socjalną pracownicy ośrodków pomocy społecznej po prostu muszą mieć czas. Specjalnego wysiłku wymagają klienci „od pokoleń”.
Małgorzata Oberlan

- Niskie bezrobocie w mieście i świadczenie rodzinne 500 plus - to główne powody poprawy sytuacji bytowej niezamożnych torunian - mówi Bożena Miler, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu. Przez rok ośrodkowi ubyło 1343 podopiecznych.

Statystyki są optymistyczne. W 2016 roku MOPR obejmował pomocą (finansową, rzeczową i w formie pracy socjalnej) 5167 rodzin, w których żyło 9702 torunian. W roku 2017 natomiast - 4904 rodziny i 8359 osób. Wniosek?

- Z grona osób, którym pomagaliśmy przez rok ubyło 1343 torunian. Posługując się kategorią rodzin - „wypadły” 263. To już dobre informacje. Jeszcze lepsze będą za rok, dwa, gdy zauważymy, że trend się utrzymuje - podkreśla Bożena Miler.

Co powoduje odpływ ludzi spod skrzydeł opieki? Pracownicy socjalni mają nie tylko własne obserwacje, ale i twarde dane. Każde odejście klienta pomocy społecznej jest przecież odnotowywane, podobnie jak jego przyczyna.

- Niskie bezrobocie w mieście i świadczenie rodzinne 500 plus - to główne powody poprawy sytuacji bytowej niezamożnych rodzin. Choć 500 plus nie wlicza się do dochodu, to sporej liczbie osób na tyle się w życiu poprawiło, że nie chcą już korzystać z pomocy MOPR. Nie chcą być kontrolowani i rozliczani - wyjaśnia rzeczniczka ośrodka.

Ile osób rok temu korzystało w Kujawsko-Pomorskiem z pomocy społecznej? Co może być receptą na odstawienie ludzi od garnuszka opieki społecznej? - o tym m.in. przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.