Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Przybywa osób z Torunia, które prokuratura IPN oskarża o współpracę z bezpieką. W grudniu ruszą nowe procesy.

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Małgorzata Oberlan

Przybywa osób z Torunia, które prokuratura IPN oskarża o współpracę z bezpieką. W grudniu ruszą nowe procesy.

Małgorzata Oberlan

Krzysztof G. nie jest w Toruniu postacią anonimową. To społecznik, brat znanego fotografika, kiedyś kamerzysta. Według IPN - TW „Honoriusz”.

Krzysztof G. w grudniu dołączy do galerii lustrowanych w Toruniu. Galeria to niezwykle zróżnicowana. Znajdziemy w niej i wizerunek prof. Jana Kopcewicza, byłego rektora UMK, w pierwszej instancji sądowej uniewinnionego, ale i Piotra L., który zasiadał w radach nadzorczych miejskich spółek, mówiącego wprost, że w PRL-u oddelegowany był do kontaktów ze „smutnymi panami”. Przyjrzyjmy się dokładniej poszczególnym sprawom.

TW „Honoriusz” i kamera

Sprawa najświeższa dotyczy osoby Marka G., 67-letniego społecznika z Torunia. Jego proces lustracyjny przed Sądem Okręgowym w Toruniu ma ruszyć 20 grudnia.

Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Gdańsku zgromadziło dowody na to, że Krzysztof G. dopuścił się kłamstwa lustracyjnego. Startując w wyborach samorządowych w 2010 roku Krzysztof G. miał złożyć kłamliwe oświadczenie lustracyjne, zatajając współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa. Torunian mial wtedy ambicję zostać radnym Sejmiku Województwa. Startował z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica. Zaglosowaly na niego cztery osoby.

Prokuratura IPN dowodzi, że Krzysztof G. współpracował z bezpieką od połowy lat 70. ubiegłego wieku. Jako tajny współpracownik „Honoriusz” mial się jej przysłużyć w okresach od stycznia 1975 do grudnia 1984 roku oraz od stycznia 1985 do stycznia 1990 roku.

W sądzie prokuratura IPN chce dowodzić swojej tezy w oparciu o archiwalne dokumenty oraz zeznania 5 świadków, którzy zostali już wezwani, m.in. na drugą rozprawę procesu, na 21 grudnia.

Krzysztof G. to osoba znana w Toruniu. Dziś ma 67 lat. Udzielał się na niwie społecznej, m.in. z harcerzami. W przeszłości pracował jako operator kamery pewnej nieistniejącej już telewizji. Jego brat jest znanym artystą fotografikiem.

TW „Paweł” i chłodnia

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.