Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Przyłbice, maseczki i hotel od UMK dla medyków

Przyłbice, maseczki i hotel od UMK dla medyków Fot. A. Bielawiec-Osińska
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika będą wytwarzane przyłbice dla ochrony personelu medycznego. Uczelnia przekaże też swoim szpitalom maseczki jednorazowe.

Produkcja przyłbic w technologii druku 3D to wspólne przedsięwzięcie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii i kognitywistów z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK. Do druku wykorzystanych zostanie kilka urządzeń dostępnych w różnych jednostkach uniwersytetu. Przyłbice będą przekazywane głównie pracownikom szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy, ale także innym placówkom.

Uniwersytet dostarczy personelowi swoich szpitali również inne środki ochrony indywidualnej. W pierwszej kolejności będzie to 600 maseczek jednorazowych. To maseczki, które uczelnia kupowała i kupuje dla swoich pracowników.

Rektor UMK zdecydował też o przekazaniu części pokoi w Hotelu Uniwersyteckim na potrzeby lekarzy i personelu szpitala wojewódzkiego i szpitala miejskiego w Toruniu. Dla personelu szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy zostaną przygotowane miejsca w hotelu asystenckim.

- W czwartek poinformowaliśmy szpitale o tej możliwości. To nie są pokoje na kwarantannę, ale dla tych lekarzy czy pielęgniarek, którzy do pracy dojeżdżają z innych miejscowości bądź nie chcą przez jakiś czas wracać do domu, by nie narażać bliskich na ewentualne zakażenie koronawirusem - mówi dr hab. Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK.

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.