Przyspieszacz liniowy, który walczy z rakiem

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

Przyspieszacz liniowy, który walczy z rakiem

Marek Białowąs

Wczoraj uroczyście zainaugurowano działalność trzeciego już akceleratora, który służy do walki z chorobami nowotworowymi.

- W ramach wzmocnienia działalności centrum onkologicznego, szpital postarał się o pieniądze na kupno kolejnego akceleratora z rządowego programu walki z chorobami nowotworowymi. Samorząd wojewódzka zapewnił wymagany wkład własny szpitala na ten zakup w wysokości 2,8 mln zł - powiedziała Elżbieta Anna Polak, marszałek woj. lubuskiego.

Wczoraj w zakładzie radiologi Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze odbyła się konferencja prasowa z okazji uruchomienia działalności trzeciego już akceleratora nazywanego fachowo - wysokoenergetycznym przyspieszaczem liniowym. Akcelerator służy do leczenia nowotworów poprzez naświetlanie ich promieniowaniem jonizującym.

Urządzenie kosztowało blisko 10 mln zł. Ministerstwo zdrowia dało na jego zakup 7,5 mln zł. - To bliźniacze urządzenie, jak zamontowane u nas w 2015 r. Chcieliśmy je mieć, bo to bardzo nowoczesny sprzęty, który jednak ze względu na specyfikę swojej pracy często się psuje. Usterki są wkalkulowane w jego działalność. Dzięki dwóm akceleratorom mamy teraz możliwość leczenia pacjentów bez przerw związanych z naprawami - powiedziała dr Róża Poźniak - Balicka, kierownik zakładu radioterapii szpitala.

Szpital dysponuje trzema akceleratorami. Najnowszy po fazie testów pierwszego pacjenta naświetlił 5 lipca, po uzyskaniu zgody na użytkowanie.

- Nowy akcelerator to najnowocześniejszy na świecie tego typu sprzęt - powiedziała R. Poźniak - Balicka marszałek E. Polak.
Marek Białowąs - Nowy akcelerator to najnowocześniejszy na świecie tego typu sprzęt - powiedziała R. Poźniak - Balicka marszałek E. Polak.
Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.