Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

"Psia grypa" w Toruniu. Ilu policjantów wymiotło z pracy?

Czytaj dalej
Małgorzata Oberlan

"Psia grypa" w Toruniu. Ilu policjantów wymiotło z pracy?

Małgorzata Oberlan

Wczoraj w Toruniu i powiecie w trzech komisariatach została tylko kadra kierownicza: na Rubinkowie, Podgórzu i w Dobrzejewicach. Protestujący funkcjonariusze pochorowali się na „psią grypę”, jak sami to określali. Wczoraj w Toruniu na L4 była przynajmniej połowa garnizonu! Podobnie było w całym kraju. Strona rządowa znów zasiadła do rozmów ze związkowcami w Warszawie. W przerwie spotkania mediom przekazano, że jest nadzieja...

Kilka godzin trwały wczoraj w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji rozmowy ministra Joachima Brudzińskiego ze związkowcami służb mundurowych.

Po około czterech godzinach do dziennikarzy wyszedł przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. „Rozmowy trwają, szukamy wspólnego języka. Powiem nawet więcej - być może znaleźliśmy już ten wspólny język” - poinformował.

Puste komisariaty

Tymczasem w Toruniu sytuacja, podobnie zresztą jak w całym kraju, zrobiła się już dramatyczna.

- W komisariatach policji na Rubinkowie, Podgórzu i w Dobrzejewicach nie ma funkcjonariuszy, bo wzięli chorobowe. Została tam tylko kadra kierownicza - mówiła nam wczoraj rano Wioletta Dąbrowska, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Jak podawała, w obrębie działania toruńskiej KMP na chorobowym jest co drugi policjant (50 procent garnizonu). To ostatnie oficjalne dane, z 7 listopada (środa). Według nieoficjalnych doniesień samych mundurowych kontaktujących się z redakcją, absencja przekroczyła już 50 proc. W całym województwie kujawsko-pomorskim wczoraj na L4 było 35 procent kadry.

- Formalnie żaden z komisariatów nie został zamknięty, ale sytuacja jest bardzo trudna. W komisariatach policji na Rubinkowie, Podgórzu i w Dobrzejewicach zostali tylko komendanci i naczelnicy. W pracy nie ma natomiast dzielnicowych, funkcjonariuszy prewencji i innych - przekazywała Wioletta Dąbrowska. - Lepsza sytuacja jest w komisariacie Toruń-Śródmieście. W Chełmży w pracy, oprócz kierownictwa, jest też kilkunastu funkcjonariuszy.

Pomimo tak dramatycznych braków kadrowych policja zapewniała, że „stara się zapewnić ciągłość służby”. Niestety, braki widoczne były gołym okiem. Nie było funkcjonariuszy, którzy wyszliby czy wyjechaliby w patrolach. Nie było policjantów do konwojowania więźniów czy osadzonych. Z tego powodu w sądach w Toruniu i Bydgoszczy odwołano szereg rozpraw. Brakowało też policjantów drogówki.

Nie tylko pieniądze bolą

Pozostało jeszcze 34% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.