Radni do prezydenta Torunia: więcej światła! Jest niebezpiecznie np. przy Fałata i Gagarina

Czytaj dalej
Małgorzata Oberlan

Radni do prezydenta Torunia: więcej światła! Jest niebezpiecznie np. przy Fałata i Gagarina

Małgorzata Oberlan

Radni miejscy apelują do prezydenta Torunia o doświetlenie kilku rejonów miasta. Np. na parkingach w okolicy ul. Fałata i Gagarina wandale przebijają opony w autach. - Tu potrzeba też dodatkowych patroli policji - sygnalizuje radna Kamila Beszczyńska (Czas Gospodarzy).

Ciemnych i niebezpiecznych miejsc w Toruniu jest sporo. W imieniu mieszkańców radni złożyli w grudniu (przy okazji sesji Rady Miasta Torunia 17.12) kilka wniosków do prezydenta Michała Zaleskiego o doświetlenie niektórych rejonów, albo przegląd latarni. O jakie konkretnie miejsca chodzi?

Źle się dzieje po pierwsze w okolicy ulic Fałata, Gagarina i Łukasiewicza. Radna Kamila Beszczyńska (Czas Gospodarzy) przekazuje, że na tutejszych parkingach powtarzają się chuligańskie zachowania - chodzi przede wszystkim o przebijanie opon w samochodach. Radna wnioskuje o doświetlenie parkingów przy ul. Fałata, bo ilość obecnie palących się latarni jest za mała. Poza tym potrzeba tutaj więcej patroli policji i Straży Miejskiej w godzinach wieczornych i nocnych.

Kolejny ciemny rejon to ulica Rydygiera na Rubinkowie, a konkretnie jej odcinek pomiędzy sklepem "Stokrotka" a skrzyżowaniem z ul. Łyskowskiego. Na prośby zaniepokojonych mieszkańców reaguje w tej sprawie radny Bartosz Szymanski (Koalicja Obywatelska). "Mieszkańcy zgłaszają przepalone, niedziałające 6 żarówek w lampach na łuku ul. Rydygiera, które powodują, że chodnik tonie w ciemnościach. W ich imieniu proszę o naprawę lamp i przywrócenie oświetlenia tego ciągu" - pisze rajca w swojej interpelacji.

Ciemność dokucza także mieszkańcom Jakubskiego Przedmieścia, którzy korzystają z parku Glazja przy ul. Waryńskiego. Ten park, przypomnijmy, od wielu miesięcy tonie po zmroku w całkowitych ciemnościach. Tymczasem pełni rolę dwojaką. Dla jednych jest ciągiem komunikacyjnym. Dla innych miejscem, w które udają się z dziećmi (plac zabaw), w celach rekreacyjnych (siłownia zewnętrzna, jogging, rower), albo po prostu na spacer z psem (wybudowano tu specjalny wybieg). Jeśli park po godzinie 16.00 ma jeszcze służyć mieszkańcom, a są oni tym bardzo zainteresowani, powinien być choćby punktowo oświetlany. Zwraca na to uwagę radny Maciej Krużewski (Koalicja Obywatelska) i wnioskuje do prezydenta o rozwiązanie problemu.

Czwarty wniosek dotyczący oświetlenia złożył w grudniu radny Piotr Lenkiewicz (Koalicja Obywatelska). Wnosi on o przegląd lamp wzdłuż ulicy Wiślanej. "W ostatnim czasie mieszkańcy tej części miasta zgłosili fakt, iż w części ulicy na wejściach pod tzw. Krowi Mostek, nie działają niektóre lampy oświetleniowe. Zapewnienie dobrego oświetlenia w tej części ulicy jest niezbędne, chociażby dlatego, że samo przejście tunelem nie należy do najjaśniejszych i awaria lamp zwiększa tylko dyskomfort i powoduje zagrożenie. Jeżeli zatem wyłączenia te nie są powodowane celowymi działaniami oszczędnościowymi, zwracam się z wnioskiem o naprawę zaistniałej awarii" - wnioskuje radny do prezydenta Michała Zaleskiego.

Jak prezydent podejdzie do tych wniosków radnych, złożonych w imieniu skarżących się na ciemności torunian? Standardowo powinien poszczególne sprawy przekazać odpowiedzialnym urzędnikom i służbom, ale i udzielić rajcom odpowiedzi na piśmie. Te powinny zostać opublikowane w urzędowym BIP-ie. Najważniejsze jednak, by np. w przypadku tak palącym jak przebijanie opon na parkingach przy ul. Fałata reakcja była szybka i skuteczna.

Do redakcji "Nowości" sygnały o niebezpiecznych, bo ciemnych miejscach w Toruniu spływają systematycznie. Wczoraj (22.12) Czytelnik przysłał nam zdjęcie tonącego w ciemnościach przejścia dla pieszych przy ul. Łódzkiej. "Pan Prezydent wyłączył oświetlenie całego odcinka ul. Łódzkiej, od Włocławskiej do Zdrojowej. Oczywiście, są panele fotowoltaiczne, elektrownia wiatrowa i punkty led w asfalcie, tylko co z tego, skoro tego nikt nie kontroluje. To po prostu nie działa! Przesyłam zdjęcie tego przejścia. Jest jeszcze czas, aby coś zrobić, by nikt tam nie zginął" - pisze Czytelnik (personalia do wiadomości redakcji).

Do tematu ciemnych rejonów Torunia będziemy wracali.

Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.