Radni przeciwni dentyście w USC?

Czytaj dalej
Fot. Liliana Hachani
Grzegorz Kozakiewicz

Radni przeciwni dentyście w USC?

Grzegorz Kozakiewicz

Trwa batalia o dodatkowe środki na modernizację budynku po USC w Lubsku. Na środę zaplanowano kolejną sesję nadzwyczajną

Temat pojawił się na sesji w piątek, 9 września. Magistrat liczył, że radni przegłosują przesunięcie w budżecie 195 tys. zł. ma prace modernizacyjne w budynku dawnego Urzędu Stanu Cywilnego przy al. Wojska Polskiego. Obiekt miałby zostać przeznaczony na cele medyczne. Planowano, że nową siedzibę znajdzie tu stacja pogotowia. Część budynku miała zostać zaadaptowana na gabinety lekarskie. W budżecie na rok 2016 zapisano na ten cel 200 tys. zł.

Tymczasem burmistrz, Lech Jurkowski zaproponował podwojenie tej kwoty. Radni mieli też wyrazić zgodę na bezprzetargową dzierżawę pomieszczeń na parterze. Mają one zostać oddane na 15 lat zielonogórskiej firmie Dentex. Firma zainteresowana jest umową, pod warunkiem, że dzierżawione pomieszczenia nie będą wymagały nakładów.

- Nie takie były ustalenia - mówi radna Sylwia Werstler. - Pierwotnie mówiono nam, że miasto wykona jedynie najpotrzebniejsze prace. Reszta miała należeć do ewentualnych najemców.

Jak dotąd na koncepcję i projekt remontu miasto wydało 50 tys. Modernizacja części, gdzie znalazłaby się przychodnia stomatologiczna Dentexu, miałaby kosztować około 300 tys. zł. By wyremontować pomieszczenia dla pogotowia, konieczne będą kolejne pieniądze.

Zamierzeniom magistratu sprzeciwia się klub „Dla dobra Lubska” i radny Tomasz Apanowicz. W poniedziałek, 12 września, na facebooku opublikował oświadczenie, w którym pyta o motywy tak wielkiej wspaniałomyślności burmistrza.
„Czy dla naszych mieszkańców ważniejsze nie jest pogotowie, a nie gabinety stomatologiczne i czy to właśnie pogotowie nie powinno być priorytetem?” - pisze w kontekście zmian, jakie zapowiadane są w odniesieniu do systemu ratownictwa. Od nowego roku bowiem pogotowie trafić ma pod skrzydła samorządu.

Facebookowicze na wpisie nie pozostawili suchej nitki. Zwracano uwagę na malejącą liczbę gabinetów dentystycznych i coraz gorszą dostępność do usług stomatologicznych.
- W świetle zastrzeżeń radnych musimy jeszcze raz zastanowić się nad tymi zmianami w budżecie - przyznaje Jerzy Wojnar, wiceburmistrz Lubska. - Trzeba pamiętać, że proponowana uchwała dotyczyła też pieniędzy na remont ul. Gdańskiej i modernizację Przedszkola nr 3, na których bardzo nam zależy. Co do budynku USC, dodatkowe pieniądze pozwolą skorzystać z zainteresowania, jakie pojawiło się ze strony prywatnej firmy. Zyskujemy czynsz, który jest nie bez znaczenia dla finansów miasta.

Autor: Grzegorz Kozakiewicz

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.