Szpital w Krośnie Odrz. powoli się rozkręca. A co z ratownictwem medycznym? Jest szansa, że nawet ten oddział może powrócić.
Od czego zaczął się upadek poprzedniego krośnieńskiego szpitala? Nikt nie ma wątpliwości, że kluczowym etapem była strata kontraktu na ratownictwo medyczne na rzecz żarskiego pogotowia. Za to przede wszystkim obwiniano poprzednią spółkę, Grupę Nowy Szpital.
Teraz jednak poprzedni właściciele krośnieńskiej lecznicy mówią, że podczas przeprowadzania konkursu na ratownictwo medyczne Narodowy Fundusz Zdrowia dopuścił się nieprawidłowości.
Po 6 latach sądowej batalii prowadzonej przez Grupę Nowy Szpital, prezes NFZ uchylił decyzję dyrektora lubuskiego oddziału wojewódzkiego NFZ z 2011 r. w sprawie konkursu na obsługę ratownictwa medycznego w rejonie Krosna Odrzańskiego - mówi rzecznik, GNS, Marta Pióro. - W wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego wówczas postępowania konkursowego, Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego został pozbawiony kontraktu na ratownictwo medyczne. Decyzja prezesa NFZ otwiera drogę do ubiegania się o rekompensatę za straty poniesione z powodu braku kontraktu.
Sprawa sięga 2011 roku. Wtedy właśnie przeprowadzany był konkurs.
- Wykazaliśmy, że przy ocenie oferty nieprawidłowo obliczono punkty za poszczególne kryteria postawione w konkursie, co spowodowało, że szpital w Krośnie Odrzańskim otrzymał mniej punktów niż firma konkurencyjna. Mimo złożonego odwołania, ówczesne kierownictwo lubu¬skiego NFZ nie uwzględniło naszej argumentacji - opowiada M. Pióro. - Gdyby liczba punktów została wyliczona prawidłowo, oferta Nowego Szpitala uzyskałaby wyższą liczbę punktów niż konkurencyjnego pogotowia. Oznacza to, że to Nowy Szpital powinien być wskazany jako podmiot, którego oferta została wybrana w konkursie na ratownictwo medyczne w rejonie krośnieńskim.
Rzeczniczka dodaje, że od początku Grupa Nowy Szpital stała na stanowisku, że konkurs z 2011 r. został przeprowadzony nieprawidłowo, a szpital w Krośnie Odrzańskim był dobrze przygotowany do realizowania zadań z zakresu ratownictwa medycznego.
Zapytaliśmy przedstawicieli Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Zielonej Górze o zaistniałą sytuację.
- Wypowiedzieliśmy umowę o udzielanie świadczeń z rodzaju opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne z Pogotowiem Żarskim - informuje Joanna Branicka. - Przeprowadzone zostanie postępowanie w sprawie o zawarcie umowy na realizację świadczeń tego rodzaju w rejonie krośnieńskim. Zaproszone zostaną wszystkie podmioty medyczne uczestniczące w konkursie.
Czy jest szansa, że ratownictwo medyczne powróci do Krosna, tym razem pod banerem Zachodnie Centrum Medyczne?
- Nie wykluczamy takiego rozwiązania, jednak w tej chwili skupiamy się na uruchomieniu pozostałych oddziałów w szpitalach w Krośnie Odrz. i w Gubinie - mówi wicestarosta krośnieński Tomasz Kaczmarek.
W czwartek mają odbyć się kolejne rozmowy przedstawicieli starostwa powiatowego oraz NFZ w sprawie uruchomienia konkursów na oddział wewnętrzny oraz zakład opiekuńczo-leczniczy w Gubinie.
- Chcielibyśmy ruszyć z tymi oddziałami na początku czerwca - mówi T. Kaczmarek.