Ratusz na miarę naszych czasów. A co ze starym?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Magazyn Lubski
Grzegorz Kozakiewicz

Ratusz na miarę naszych czasów. A co ze starym?

Grzegorz Kozakiewicz

Kontrowersyjny pomysł radnego Stefana Żyburta padł na ostatnim posiedzeniu rady miasta w Lubsku. Urzędnicy sprawdzą, czy to się może opłacić.

Rozważaliśmy pomysł na komisjach i uznaliśmy, że możemy zyskać - mówi radny.

Obecnie lubski magistrat znajduje się aż w czterech budynkach. Odległości pomiędzy nimi są znaczne, co bywa kłopotem w codziennej pracy urzędników. Druga kwestia to koszt utrzymania tych nieruchomości. Nowoczesny biurowiec, o dobrych parametrach energetycznych, pozwoliłby zmniejszyć wydatki administracyjne. Według radnego nawet o milion złotych.

- Biura urzędu nie przystają do współczesności - uważa S. Żyburt - Wstyd tam przyjmować gości.

Budowa nowego obiektu sfinansowana miałaby być ze środków unijnych. Część pieniędzy pochodziłaby ze sprzedaży i dzierżawy starych biur.

Jednak kto chciałby kupić ratusz? Albo zabytkową Basztę Pachołków?

- Te budynki są naszą wizytówką - wyjaśnia radny - może tam funkcjonować sala konferencyjna, jakaś kawiarnia, może muzeum. Praca urzędu toczyć powinna się gdzie indziej. Byłoby wydajniej. Interesanci zyskaliby na komforcie obsługi.

Zamierzenia radnego zyskały wielu przeciwników. W inter -necie swoją dezaprobatę wyrażają mieszkańcy, wskazując na ważniejsze potrzeby.

- Inne cele też są ważne - przyznaje wiceszefowa rady, Sylwia Werstler. - Jeśli jednak mielibyśmy zyskać, to dlaczego nie? Zleciliśmy analizę kosztów. Jej wyniki pokażą, czy to ma sens.

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.