Razem świętujmy z Wojskiem Polskim

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Razem świętujmy z Wojskiem Polskim

Leszek Kalinowski

Rozmowa z przewodniczącym oddziału Związku Żołnierzy AK majorem Władysławem Starczewskim

Czym dla pana jest 96. rocznica Bitwy Warszawskiej, narodowe święto Wojska Polskiego?
To ważne wydarzenie. Pewien generał francuski, który brał udział w tej bitwie, powiedział, że to obok odsieczy wiedeńskiej najważniejsza bitwa w dziejach Polski, ale i Europy. Bo przecież był plan opanowania nie tylko naszego kraju. Piłsudski zatrzymał Armię Czerwoną, jak wcześniej Sobieski Turków. Nie wiadomo, gdzie dziś bylibyśmy, gdyby nie ta bitwa. Nie na darmo mówi się o niej jako o cudzie nad Wisłą. Biskup Tadeusz Lityński obejmując honorowym patronatem tegoroczne obchody napisał, że to była jedna z 18 przełomowych bitew na świecie.

Kiedy odbędą się obchody?
W niedzielę, 14 sierpnia. Rozpoczną się o godzinie 13.30 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela mszą świętą celebrowaną właśnie przez ks. biskupa Tadeusza Lityńskiego z udziałem Wojska Polskiego. Po nabożeństwie, około 14.30, zaplanowano przemarsz wojska, pocztów sztandarowych, orkiestry wojskowej i uczestników na plac przy ul. Bohaterów Westerplatte. O godzinie 14.40 odbędzie się zgromadzenie patriotyczne.

Co znajdzie się w programie?
Wprowadzenia historycznego dokona radny, historyk Marek Budniak. Będzie też wystąpienie Czesława Laski, członka Rodziny 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, przemówienie generała 11 DP Mirosława Miki. Nie zabraknie programu artystycznego w wykonaniu młodzieży, apelu pamięci, złożenia kwiatów i zniczy oraz odśpiewania Roty. Uroczystość poprowadzi znany aktor Janusz Młyński.

Pan jako przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego też zabierze głos?
Zaprezentuję monument marszałka. Przyjedzie na czterech kółkach z magazynu w Łężycy. Od lat staramy się bowiem, żeby w naszym mieście stanął pomnik Józefa Piłsudskiego. Z brązu. Koszt tego przedsięwzięcia to 100 tys. zł. Mamy połowę tej kwoty. Zbieramy nadal fundusze. Staraliśmy się, by wybudować pomnik w ramach budżetu obywatelskiego. Zbieraliśmy głosy, ale niestety nie udało się. Gdyby ktoś zechciał nas wesprzeć, to prosimy o wpłaty na konto banku PKO S.A. nr 23 1240 2018 1111 0010 2397 4170 z dopiskiem Komitet budowy pomnika. Chcielibyśmy bardzo, żeby monument stanął 11 listopada. Ale pieniądze to nie jest jedyny nasz problem.

Major Władysław Starczewski
Leszek Kalinowski Major Władysław Starczewski od lat zabiega, by w Zielonej Górze powstał pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego

A jaki jeszcze jest?
Ciągle nie wiemy, gdzie pomnik mógłby stanąć. Były plany przy Palmiarni, obok Elżbietanek, kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, ostatnio wskazywaliśmy skwer przy Centrum Biznesu. Prezydent wskazuje inne miejsca. Ale my uważamy, że pomnik Piłsudskiego powinien stanąć w centrum miasta. Najlepiej przy placu lub parkingu, by mogły się na nim odbywać patriotyczne uroczystości.

Wracając do niedzielnych obchodów to na gości czeka też spotkanie w restauracjach?
Nie zmieścimy się w jednej, bo będzie w niej także inna uroczystość. Dlatego naszych gości zapraszamy do dwóch:
dawnego Kasyna na rogu ulic Chrobrego i Mieszka oraz przy al. Zjednoczenia 92.

Kto jest organizatorem uroczystości?
Są nimi: Związek Żołnierzy Armii Krajowego oddział w Zielonej Górze, Rodzina14 Pułku Ułanów Jazłowskich, Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, Lubuszanie dla Rzeczypospolitej.

Oprócz biskupa patronat nad obchodami objęli...
... wojewoda lubuski Władysław Dajczak, dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, generał dywizji Mirosław Mika.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.