Dorota Witt

Regina Brett: Mówienie „nie” innym jest mówieniem „tak” sobie [WYWIAD]

Regina Brett: - Pozwalam sobie być niedoskonała, dzięki temu mogę w życiu zrobić więcej rzeczy Fot. Insignis Media Regina Brett: - Pozwalam sobie być niedoskonała, dzięki temu mogę w życiu zrobić więcej rzeczy
Dorota Witt

- Piszą do mnie głównie kobiety z Polski. Setki osób. Na spotkaniach autorskich przychodzą jedna podrugiej. Zwierzają się, pytają o radę, dzielą się intymnymi historiami, opowiadają o trudnych, czasem traumatycznych doświadczeniach - mówi Regina Brett, autorka książki „Mów własnym głosem”

„Dla Polek i Polaków. Sprawiacie, że czuję się w waszym kraju jak w domu” - brzmi dedykacja w pa-ni najnowszej książce. Czym sobie na nią zasłużyliśmy?

Przyjechałam do Polski już po raz czwarty, ale przy pierwszej wizycie niemal od razu poczułam solidarność dusz z Polakami. W zeszłym roku byłam tu, podobnie jak teraz, w okolicach 11 listopada. Ważny dzień. Trafiłam do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Stanęłam w sali, pod której sufitem powieszono kaski pracujących tu stoczniowców. Zwykli ludzie, którzy w nich pracowali, mieli odwagę zmienić świat. Poruszające doświadczenie. Potem przyjrzałam się mapie, na której na czerwono podświetlone są wszystkie kraje komunistyczne. Stopniowo, państwo po państwie, światło zmienia się na białe. A zmiana zaczyna się od Polski i promieniuje na całą Europę. To tu rozpoczął się upadek reżimów. Mocne doświadczenie.

Na dedykacji nie koniec. Pierwsze zdanie tej książki brzmi: „Polska to wspaniała nauczycielka”...

Za zasługi wybiegające poza geograficzne i kulturowe granice Polska zasługuje na owacje na stojąco.

To właśnie w naszym kraju ma pani najwięcej czytelników. Jesteście w kontakcie?

Na co dzień piszą do mnie głównie kobiety z Polski. Setki osób. Na spotkaniach autorskich przychodzą jedna po drugiej. Zwierzają się, pytają o radę, dzielą się intymnymi historiami, opowiadają o trudnych, czasem traumatycznych doświadczeniach. Depresja. Zaburzenia odżywiania. Rozwody. Próby samobójcze. Strata bliskiej osoby. Śmierć dziecka. Opowiadają, jak moje książki zmieniły ich życie, ich myślenie, ich spojrzenie. To dla mnie niezwykle poruszające momenty.

Dla mnie jednym z ważniejszych fragmentów w „Mów własnym głosem” jest ten, w którym radzi pani, jak odmawiać. „Nie może być tak, że zadowoleni są wszyscy poza tobą - to ty jesteś najważniejszą osobą w swoim życiu”.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.