Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Szymon Spandowski

Reklamy jak malowane i szyldziarz jak feniks z popiołów

Toruń jako pierwsze miasto w Polsce doczekał się programu ratowania starych szyldów reklamowych Toruń jako pierwsze miasto w Polsce doczekał się programu ratowania starych szyldów reklamowych
Szymon Spandowski

Spotkanie z mistrzem, który od 30 lat zajmuje się malowaniem liter, jest ogromnym przeżyciem. Nawet jeśli te litery tworzą obce wyrazy, bo w Polsce szlachetna sztuka malowanej reklamy się dopiero odradza.

To dopiero była niespodzianka! Dłuto konserwatora, który skuwał tynk z fasady remontowanej kamienicy przy ulicy Ducha Świętego 3 w Toruniu, w pewnym momencie uderzyło w coś twardego, co na pewno nie było cegłą. Ki diabeł?! Ukryty pod warstwą zaprawy niezidentyfikowany obiekt zgrzytający znajdował się tuż nad wejściem do świetnej pamięci kawiarni „Pod Atlantem”, która od lat 70. była jednym z najbardziej znanych lokali na starówce! No i co z tego? Od niemal stu lat budynek skrywał tajemnicę. Pracujący na rusztowaniach konserwatorzy zaczęli odsłaniać płaszczyznę z czarnego, twardego szkła, a na niej duże, eleganckie złote litery napisu: Franz Zährer.

Poza imieniem i nazwiskiem człowieka, który odkońca XIX wieku do lat 20. ubiegłego stulecia był właścicielem budynku oraz firmy handlującej żelazem, było coś jeszcze. W rogu, małymi, ale również złotymi literami podpisał się twórca tej reklamy - Otto Grund z Berlina.

Złote litery się przyjęły

Pod czymś takim warto się było podpisać. Nie tylko dlatego, że szyld, który przez niemal sto lat znajdował się pod tynkiem, po usunięciu zaprawy wyglądał w zasadzie jak nowy. Przykuwał oko również dzięki swojej prostocie i elegancji. Odkryty pięć lat temu napis robi to zresztą do dziś, hołubiony przez następców kawiarni „Pod Atlantem”.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.