Rewolucja w leczeniu nowotworów. Pacjentom z rakiem ma pomóc sieć

Czytaj dalej
Fot. brak
Iwona Krzywda

Rewolucja w leczeniu nowotworów. Pacjentom z rakiem ma pomóc sieć

Iwona Krzywda

Ministerstwo planuje stworzenie krajowej sieci onkologicznej. Najtrudniejsze operacje będą wykonywane tylko w niektórych szpitalach, a terapia osób z chorobami nowotworowymi powinna być dużo lepiej skoordynowana.

Czytaj także: Skoordynować onkologiczny chaos

Koncepcję sieci onkologicznej opracowali eksperci zaproszeni do współpracy przez ministra zdrowia Łukasza Szu­mo­wskiego. Nowy model opieki ma poprawić koordynację terapii nowotworów, zapewnić chorym pełną pomoc i poprawić wyniki leczenia.

Resort zdrowia proponuje m.in. nowy podział zadań dla lecznic, do których trafiają pacjenci z rakiem. Koncepcja sieci zakłada, że chemioterapią i radioterapią będą zajmować się głównie mniejsze, regionalne placówki.

Dostęp do takiego leczenia, które wiąże się z częstymi wizytami w szpitalu, chorzy powinni mieć bowiem jak najbliżej miejsca zamieszkania. Z kolei najtrudniejsze operacje chirurgiczne przeprowadzą przede wszystkim wysoko­specjalis­tyczne ośrodki z dużym doświadczeniem w tym zakresie.

W dalszej części tekstu:

  • Co o tym rozwiązaniu sądzą eksperci?
  • Kto ma decydować o tym, gdzie chory szybko uzyska pomoc?
  • Jak dokładne ma wyglądać nowa struktura onkologiczna?
Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.