Rocznica 13 grudnia boli, ale też jednoczy [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Maciej Czerniak

Rocznica 13 grudnia boli, ale też jednoczy [zdjęcia]

Maciej Czerniak

W Toruniu gościł Michnik, w Bydgoszczy kapelan „Solidarności” krytykował Wałęsę, a działacze KOD-u mówili o niszczeniu wolności.

Wojewódzkie obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyły się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

- 13 grudnia to dzień pamięci, zadumy i hołdu, który oddajemy bohaterom tamtych dni - mówił Leszek Walczak, szef Zarządu Regionu NSZZ „S” w Bydgoszczy. - I nie jest to dzień na organizaowanie demonstracji „za” lub „przeciw” komukolwiek. To nie jest dzień na prześciganie się, kto jest lepszy. Nie jest to dzień, by starać się zniszczyć pamięć o tych, którzy zginęli.

Medalem „Solidarności. Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego” uhonorowano grupę działaczy związkowych i społecznych, w tym m.in. Zdzisława Figla, Stefanię Kamińską, Jarosława Dłużnika, Jana Potockiego i Andrzeja Żochowskiego.

W sali konferencyjnej IPN pokazał wystawę pt. „586 dni stanu wojennego”. Odbyła się też debata pokoleniowa z udziałem m.in. członków „Solidarności” represjonowanych w latach 80-tych.

Jak co roku, 13 grudnia w kościele pw. św. Andrzeja Boboli odprawiona została uroczysta msza święta w intencji ojczyzny i „Solidarności”.

Ojciec Mieczysław Łusiak, kapelan „Solidarności”, zaczął od powitania wojewody i marszałka województwa. Potem powiedział: - Dziś po raz kolejny czytałem wywiad z panem Lechem Wałęsą, który w ten dzień znowu mówi „Ja obaliłem komunizm, ja wywalczyłem „Solidarność”, ja dałem wolność narodowi, a naród robi teraz z tą wolnością, co chce”. Ten dzień, 13 grudnia, to dzień, w którym chcemy podkreślić, że to wy, przede wszystkim wy - ksiądz zwracał się do działaczy „Solidarności” - którzy dużo bardziej cierpieli w stanie wojennym, niż Lech Wałęsa, wy daliście wolność naszej ojczyźnie. Jesteście żołnierzami niezłomnymi i wyklętymi „Solidarności” - kontynuował. - A od kilku dni, mówię to ze smutkiem, w każdej telewizji widzimy twarze Jaruzelskiego, Mazguły, Kijowskiego. Brakuje twarzy tych, którzy wtedy cierpieli, którzy się ofiarowali.

W czasie, kiedy trwała msza, na Starym Rynku dobiegała końca manifestacja Komitetu Obrony Demokracji. Na Starym Mieście zebrało się około półtora tysiąca osób.

- Wolność, równość, demokracja! - skandowali uczestnicy pikiety.

- PiS dokonał cudu - mówiła przedstawicielka organizacji Ster na Demokrację. - Jednoczy wszystkich w opozycji przeciw władzy, która dokonuje zamachu na demokratyczny ustrój państwa. Państwa, które teraz odbiera nam nasze prawa - podkreślała działaczka.

Tłum zaczął skandować: „Ob ronimy demokrację! Obronimy demokrację!”. Na zaimprowizowaną scenę weszła Anna Wróblewska-Nowicka z Nieformalnej Grupy Inicjatywnej, współorganizatorka niedawnej demonstracji w obronie praw kobiet. - Za trzy lata wybory, a widzę dużo świadomych, aktywnych kobiet. Wpisujcie się na listy wyborcze, działajcie, wstępujcie do partii, nie dajcie się zepchnąć na margines! - apelowała Wróblewska.

W Toruniu obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce rozpoczęły się w noc poprzedzającą rocznicę.

Dziesięć minut przed północą przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, a także działacze opozycji antykomunistycznej z czasów PRL-u złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą manifestację z maja 1982 roku, która została rozpędzona przez milicję. W nocnych uroczystościach przy kościele akademickim uczestniczyli m.in. marszałek województwa Piotr Całbecki; Jan Wyrowiński - działacz „Solidarności” i wicemarszałek Senatu w latach 2011-2015; prezydent Torunia Michał Zaleski, jego zastępca Zbigniew Fiderewicz oraz przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyż-niewski. Przybyli także radni i mieszkańcy Torunia.

We wtorek o godz. 17 złożono kwiaty z kolei pod tablicą upamiętniającą strajk rolników z NSZZ RI „Solidarność” w budynku toruńskiej cukrowni (ul. Kraszewskiego 40) w 1981 roku. Godzinę później odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą działaczy opozycji antykomunistycznej, których więziono w Areszcie Śledczym MO przy Wałach Generała Sikorskiego 10.

Z inicjatywą powstania tablicy wyszedł Społeczny Komitet „Solidarni - Toruń Pamięta”. Po odsłonięciu tablicy, o godz. 19 rozpoczęła się msza święta w kościele akademickim.

Urząd Marszałkowski włączył się we wtorek także w akcję pn. „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, do której zachęcał Instytut Pamięci Narodowej. W oknach urzędu pojawiły się zapalone świece, symbolizujące pamięć ofiar wydarzeń sprzed 35 lat.

Na Jordankach z mieszkańcami spotkał się Adam Michnik. O KOD-zie mówił: - To wielka historyczna szansa. Kaczyński tego nie przewidywał. Oczywiście, nic na siłę. Ale działalność KOD-u musi być pozytywna. Trzeba być atrakcyjnym. Nie atakować na siłę. Po 13 grudnia 1981 roku też nie było wspaniałe. Jakaś połowa ludzi patrzyła co z tego będzie i w końcu nie opowiedziała się po żadnej stronie.

We Włocławku grupa lokalna Komitetu Obrony Demokracji zachęcała mieszkańców do udziału w strajku obywatelskim. Spotkali się na placu Wolności, gdzie protestowali przeciwko decyzjom rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Inicjatorzy akcji ogłosili kilkanaście postulatów, domagając się m.in.: dymisji rządu Beaty Szydło, odstąpienia od działań mających na celu skrępowanie funkcjonowania instytucji państwa, w szczególności paraliżujących funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego oraz sądów powszechnych, wycofania się rządu z reformy oświaty, przestrzegania konstytucyjnej zasady rozdziału państwa od kościoła, bezwzględnego utrzymania wolności zgromadzeń, niezależności politycznej instytucji kultury oraz mediów publicznych.

Widniały hasła - „Mam dość okłamywania narodu”, „Doją Polskę, doją - niczego się nie boją”, „PiS przeminie - Polska nie zginie”, „Jarosławie, kończ waść, wstydu oszczędź”.

Podczas oficjalnych uroczystości położono kwiaty pod tablicą przy bramie do Zakłady Karnego przy ul. Bartnickiej, w którym więziono działaczy „Solidarności” oraz pod tablicą przy pl. Kopernika upamiętniającą prześladowanych działaczy niepodległościowych.

W katedrze odprawiona została msza w intencji ofiar i osób internowanych w stanie wojennym.

Bez transparentów, a jedynie z gwizdkami zebrała się blisko czterdziestoosobowa grupa grudziądzan niezadowolonych z poczynań Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiciele m.in. KOD-u i Nowoczesnej manifestowali na Rynku. Dla chętnych, chcących wyrazić swoje zdanie, był tzw. wolny mikrofon.

Chwycił go m.in. Jacek Sztolin: - Polska przez PiS i Dudę została pozbawiona godności. Dzisiejszymi przyjaciółmi polskiego rządu jest Białoruś, Gruzja, komunistyczne Chiny. To jest „garnitur” PiS-u! Myślę, że opozycja w sejmie jest za cienka. Tylko obywatele są w stanie obalić ten rząd.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.