Rocznie wyrzucamy aż 9 mln ton jedzenia! [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Małgorzata Stempinska

Rocznie wyrzucamy aż 9 mln ton jedzenia! [infografika]

Małgorzata Stempinska

Co roku wyrzucamy 9 mln ton żywności. Nowa ustawa ma przeciwdziałać marnowaniu jedzenia.

Pani Agnieszka z Inowrocławia mówi wprost: - Choć z mężem staramy się dokładnie planować zakupy i nie kupować na zapas, to nie zawsze nam to wychodzi. Zdarza nam się kupić w promocji więcej jogurtów, opakowań sera czy wędliny w plastrach. Potem przegapimy terminy ważności. W efekcie część tego jedzenia trafia do kosza - opowiada Czytelniczka.

Wyrzucamy, bo po terminie

Z danych Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że do wyrzucania żywności przyznaje się 35 proc. Polaków. Najczęstszymi powodami są: przegapienie terminu przydatności do spożycia, niewłaściwe przechowywanie żywności czy zakup złego jakościowo produktu. W koszu z reguły lądują: pieczywo, wędliny, owoce, warzywa oraz jogurty.

Rocznie wyrzucamy aż 9 mln ton jedzenia! Te dane sytuują Polskę na 5 pozycji wśród państw Unii, które są niechlubnymi „rekordzistami” w tej dziedzinie. Niedawno ruszyła kampania społeczna nawołująca do niemarnowania jedzenia w naszym kraju. Zaangażowało się w nią 20 aktorek, dziennikarek, blogerek, modelek i kucharzy, m.in. Katarzyna Bujakiewicz, Agnieszka Sienkiewicz, Kasia Tusk, Rafał Maślak, Katarzyna Bonda.

Rocznie wyrzucamy aż 9 mln ton jedzenia! [infografika]
MOW

Gotowych dań nie przyjmą

Najwięcej żywności trafia do kosza w święta i zaraz po nich. Podczas Wielkanocy marnujemy o 30 proc. więcej jedzenia niż w pozostałych miesiącach.

Czy sałatkę albo pieczeń, które nam zostały, można dać potrzebującym?

- Przepisy sanitarne nie pozwalają na przekazywanie żywności przygotowanej np. do jadłodajni dla ubogich. Można natomiast im podarować oryginalnie zapakowane produkty żywnościowe, którym nie minął termin przydatności do spożycia. Data ważności musi być widoczna na opakowaniu - mówi Danuta Banaczek, zastępca państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Bydgoszczy.

Maciej Zabielski, kierownik schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Bydgoszczy, przyznaje, że przypadki, gdy osoba indywidualna przekazała placówce opakowanie kaszy, ryżu czy konserwy, są sporadyczne. - Gotowych dań, np. sałatek czy mięs, nie przyjmujemy, bo tego nam robić nie wolno. Produkty potrzebne do przygotowania posiłków dla naszych podopiecznych zawsze pochodzą ze sprawdzonego źródła, czyli z hurtowni czy sklepu - mówi Maciej Zabielski.

Te produkty wciąż nadają się do spożycia

Jest szansa, że już wkrótce jeszcze więcej żywności, zamiast do kosza, trafi do potrzebujących. W Senacie trwają prace nad projektem ustawy w tej sprawie. Zakłada się w nim m.in. dopuszczenie do obrotu produktów po dacie minimalnej trwałości. Do tzw. zakładów zbiorowego żywienia (jadłodajni dla ubogich) będą mogły trafić produkty do 2 tygodni po upływie daty minimalnej trwałości. - Jest to rozwiązanie stosowane z powodzeniem w wielu krajach europejskich, np. we Francji, Włoszech, Belgii czy Czechach. Kasze, makarony, konserwy po upływie daty minimalnej trwałości wciąż nadają się do spożycia - zapewnia Maria Kowalewska, dyrektor ds. edukacji i komunikacji w Federacji Polskich Banków Żywności.

Wykorzystajmy resztki

Jan Kuroń na stronie www.niemarnuje.pl podpowiada, co zrobić z resztkami ze świątecznego stołu. Niczego nie wyrzucajmy!

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.