Rodzicu! Zwrócą Ci za podręczniki i przybory
Od 175 aż do 770 zł - tyle wyniesie dofinansowanie w ramach programu „Wyprawka szkolna”. W tym roku nie obowiązuje kryterium dochodowe.
Choć do rozpoczęcia roku szkolnego zostało jeszcze półtora miesiąca, niektórzy rodzice zaczynają się powoli rozglądać za podręcznikami dla swoich pociech. Liczą na dofinansowanie ich zakupu. Podobnie jak w ubiegłych latach, w roku szkolnym 2016/2017 funkcjonować będzie rządowy program „Wyprawka szkolna”. Zmienią się jednak jego zasady.
Pieniądze tylko dla uczniów niepełnosprawnych
Pomoc w zakupie podręczników i materiałów dydaktycznych przysługiwać będzie uczniom niepełnosprawnym. Zmiany w funkcjonowaniu programu związane są z wprowadzaniem do szkół darmowych podręczników w nauczaniu początkowym. Dlatego też dofinansowanie można uzyskać dla uczniów tych klas, w których za zakup podręczników odpowiedzialni są rodzice. - Obecnie projekt programu „Wyprawka szkolna” czeka na rozpatrzenie przez Radę Ministrów - zaznacza Justyna Sadlak z Biura Prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Komu zwrócą pieniądze, podajemy w infografice powyżej. Ważne jest również, do której klasy uczeń pójdzie we wrześniu.
Zatem pomoc przysługuje uczniom niepełnosprawnym uczęszczającym do klasy VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, techników lub szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub do klasy VI ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, klas III-VI ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, klas III-VI ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, klas III i VI-IX ogólnokształcących szkół baletowych lub liceów plastycznych.
Z kolei uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, należy się również dofinansowanie do zakupu materiałów edukacyjnych. Ta pomoc dotyczy uczniów uczęszczających do klas I-III i VI szkół podstawowych, klas III gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Wniosek do dyrektora szkoły
Wysokość dofinansowania wynosi od 175 aż do 770 zł.
Komu dokładnie jaka kwota się należy, przeczytamy na stronie www.men.gov.pl
W tym roku, by się ubiegać o zwrot pieniędzy wydanych na zakup podręczników i pomocy naukowych, nie trzeba spełniać kryterium dochodowego. Wnioski o „Wyprawkę szkolną” należy składać bezpośrednio do szkół. Każda gmina sama decyduje, do kiedy dyrektorzy szkół mają czekać na wnioski od rodziców. Najczęściej czekają do piątku (9 września br.) albo poniedziałku (12 września br.). Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Zwrot pieniędzy następuje po przedłożeniu dowodu zakupu. W przypadku zakupów indywidualnych takimi dowodami są: faktura VAT (wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna lub rodzica zastępczego), rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników.
W przypadku złożenia oświadczenia należy podać informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach rządowego programu pomocy uczniom w 2016 roku - „Wyprawka szkolna”.
Gdy kupujemy podręcznik
- Listę obowiązkowych książek skonsultujmy z nauczycielem. Zwrot lub wymiana podręcznika na inny zależy tylko od dobrej woli księgarza.
- Zgodnie z prawem, księgarnia nie ma obowiązku przyjmować zwrotu pełnowartościowego towaru, który okazał się nieodpowiedni. Dlatego też przed zakupem najlepiej zapytać sprzedawcę, czy w określonym terminie będzie można książkę zwrócić albo wymienić ją na inną.
- Jeśli podręcznik kupiliśmy w internecie, to z takiej transakcji można się wycofać w ciągu 14 dni od odebrania towaru. Wystarczy wysłać pocztą oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość i zwrócić sprzedawcy podręcznik.
- Może się też zdarzyć, że kupimy podręcznik, który ma posklejane strony albo nieczytelną czcionkę. Co wtedy?
- Wadliwą książkę, nową albo używaną, można reklamować w ciągu 2 lat od zakupu. Możemy się wtedy domagać m.in. wymiany towaru na nowy albo zwrotu pieniędzy. Zawsze potrzebny będzie dowód zakupu, np. paragon.
NIK: "Wyprawka szkolna" źle działa, prawie połowa pieniędzy nie jest wykorzystywana