Rodzina Radia Maryja spotkała się na wspólnym dziękczynieniu [zdjęcia]
Tysiące słuchaczy Radia Maryja z całej Polski zjechało do Torunia, by dziękować za istnienie rozgłośni.
„Dziękczynienie w Rodzinie” tradycyjnie w pierwszą sobotę września, zorganizowało środowisko Radia Maryja i Telewizji Trwam.Pielgrzymi zjeżdżali do Torunia od rana. Autokary parkowały nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie kampusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Także wzdłuż Szosy Bydgoskiej i przy Motoarenie.
- Przyjeżdżam do Torunia co roku na urodziny Radia Maryja. Byłam w maju na konsekracji kościoła Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Nie mogłam nie przyjechać na „Dziękczynienie”, na którym też staram się być co roku - mówiła pani Krystyna z Zelowa.
„Dziękczynienie” zaczęło się częścią artystyczną w amfiteatrze przy Porcie Drzewnym. Publiczność rozgrzał Jan Wojdak i zespół Wawele. Pielgrzymi mogli skorzystać z bezpłatnych badań onkologicznych, kardiologicznych i diabetologicznych. Była bogata oferta kulinarna.
W przeciwieństwie do urodzin Radia Maryja i majowej konsekracji na „Dziękczynieniu” nie dopisali politycy. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentowali szefowa jego kancelarii Małgorzata Sadurska i szef jego gabinetu Adam Kwiatkowski, premier Beatę Szydło - minister środowiska Jan Szyszko. Był prezydent Torunia Michał Zaleski i poseł PiS Anna Sobecka.
Mszy świętej w konsekrowanej w maju świątyni przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Rodzinie Radia Maryja dziękował za wsparcie dzieł tworzonych przez redemptorystów.
- Z woli Episkopatu przez 10 lat stałem na czele Komisji ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja - wspominał arcybiskup. - Mnożyły się wtedy brutalne i wściekłe ataki na ojca dyrektora i Radio Maryja. Dowodem na to jest potężne archiwum. Wycinki z dzienników, tygodników. Rzucano kłody pod nogi. A jakże zajadle broniono dostępu Telewizji Trwam na multipleks cyfrowy. Nie baczono, że są to razy zadawane wspólnocie Kościoła.
Arcybiskup wspomniał też o włożonym w Sejmie przez „Solidarność” projekcie zakazie handlu w niedzielę.- Ten projekt należy poprzeć. To zadanie także dla Radia Maryja i Telewizji Trwam, ojcze dyrektorze - podkreślał.
Prezydent Zaleski tradycyjnie podkreślał, że rodzina Radia Maryja jest w Toruniu w domu. Statuetkę herbu Torunia wręczył inż. arch. Andrzejowi Ryczkowi, projektantowi kościoła NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji. Prezydentowi dziękował zaś o. Rydzyk, m.in. za remont Drogi Starotoruńskiej biegnącej obok świątyni.
- Ta droga nie jest dla Rydzyka, jak pisali, ale do Towimoru - mówił ojciec dyrektor.
„Dziękczynienie” zakończył trwający do późnego wieczora koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który wystąpił z programem „Ortus Poloniae - Widowisko historyczne z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski”.
Rodzina Radia Maryja ponownie spotka się w Toruniu 3 grudnia - na 25. urodzinach rozgłośni.
Autor: (MN)