Roland Semik zaprasza na spacer pojednania w Słubicach
Parę słów o historii, potem symboliczny znicz, chwila zadumy – taki będzie jubileuszowy słubicko – frankfurcki spacer pojednania.
Roland Semik, znawca historii miasta i społeczny opiekun zabytków, zaprasza na piąty spacer pojednania:
We wtorek 1 listopada uczestnicy wyjątkowego dwujęzycznego polsko-niemieckiego spaceru spotkają się przed kościołem NMP Królowej Polski przy ul. 1 Maja.
Wśród punktów programu znalazło się m.in. wysłuchanie historii cmentarza komunalnego, począwszy od jego założenia w 1814 r., zapalenie symbolicznych zniczy pod dwujęzyczną tablicą pamiątkową poświęconą mieszkańcom przedwojennych Słubic oraz przy grobie siedmiu nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego.
Podobnie jak w zeszłym roku przewidziany jest udział słubickich harcerzy, którzy opowiedzą krótko o tradycjach polskiego ruchu harcerskiego oraz o wkładzie harcerzy w ochronę grobów na terenie całego kraju oraz na dawnych Kresach Wschodnich. Tegoroczną nowością będzie udział Katolickiego Centrum Studenckiego i jego koordynatora ks. Rafała Mocnego.
Roland Semik przypomina historię przedwojennego lapidarium na słubickim cmentarzu. Jak pisze, powstało ono dzięki zapałowi i finansowemu wsparciu kilku społeczników:
W okolicach dwujęzycznej tablicy pamiątkowej, odsłoniętej na cmentarzu w 2011 r., sukcesywnie pojawiają się kolejne tablice nagrobne, które wznosiły się w tym miejscu jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Pod tablicą pojawiają się znicze, świeże kwiaty i kartki z nazwiskami pochowanych tu przed 1945 r.
W 2012 r. wsparcia całemu przedsięwzięciu udzielili też słubiccy strażacy - z lasku koło strefy ekonomicznej wróciły wywiezione w latach 80. tablice mieszkającego przy ul. Jedności Robotniczej wicedyrektora warsztatów szkolnych Wilhelma Böhmego, dyrektora ubezpieczalni Paula Büschela czy nauczyciela Arthura Kocha.
W 2013 r. pozyskano nagrobki m.in. Franza Collatha, czyli właściciela fabryki broni myśliwskiej w okolicach dzisiejszego sklepu Biedronka przy ul. Kościuszki.
W zeszłym roku w słubickim lapidarium przybyło osiem kolejnych kamieni, z czego pięć odkrytych zostało na brzegu wówczas rekordowo niskiej Odry. Jeden z odnalezionych w wodzie poniemieckich kamieni pochodzi z 1858 r., co czyni go najstarszym spośród wszystkich dotąd zgromadzonych w słubickim lapidarium.
Ostatnio do zbiorów dołączyło 40 kolejnych nagrobków, m.in. z 1867, 1910, 1927 i 1936 r. Wszystkie będzie można zobaczyć 1 listopada.
I spacer pojednania i wzajemnego szacunku, z komentarzem historycznym w obu językach, odbył się cztery lata temu. Od tamtej pory spacery są co roku.
Nie przegapcie
W czwartek 27 października o 13.00 akcja uczniów Gimnazjum nr 2 pod opieką Luizy Perlikiewicz - Wanago, harcerzy Hufca ZHP Słubice oraz społecznego opiekuna zabytków powiatu słubickiego Rolanda Semika. Zbiórka przed dolną bramą cmentarza komunalnego. Organizatorzy zapewniają rękawiczki, szczotki, ściereczki oraz worki na śmieci i liście. Akcję wspiera Fundacja na rzecz Collegium Polonicum w ramach Koalicji na rzecz czystych Słubic.
Wspólny spacer V jubileuszowy spacer pojednania i wzajemnego szacunku we wtorek 1 listopada o 16.00. Zbiórka przed kościołem NMP Królowej Polski przy ul. 1 Maja 31. Chętni powinni się zaopatrzyć w latarki, o 18.00 - już tradycyjnie - na cmentarzu będzie można posłuchać chóru kameralnego Adoramus.