Rower metropolitalny na Śląsku i w Zagłębiu. Będzie jeździł po GZM

Czytaj dalej
Fot. DN
Anna Dziedzic

Rower metropolitalny na Śląsku i w Zagłębiu. Będzie jeździł po GZM

Anna Dziedzic

Studium tras rowerowych dla metropolii jest niemal gotowe. Dziś w siedzibie GZM odbędzie się ostatnie spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych i mieszkańcami, zainteresowanymi tematyką rowerową. To ostatnia szansa na to, by zgłosić uwagi do tego projektu. A jest o czym myśleć, bo chodzi o ok. 1500 km dróg rowerowych na terenie metropolii. W dodatku bardzo przydatnych, gdy planuje się wprowadzenie w 41 gminach wspólnego roweru metropolitalnego.

Planowany w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii system roweru metropolitalnego IV generacji ma znacznie uprościć wypożyczanie i poruszanie się tymi rowerami po terenie 41 gmin. Dzięki temu systemowi użytkownicy rowerów będą mogli jeździć po terenie całej metropolii nie zważając na granice miast.

Obecnie funkcjonujące, w ośmiu miastach, systemy rowerów miejskich są ograniczone terytorialnie tylko do terenu jednego miasta.

- To będzie największy w Europie system rowerów miejskich czwartej generacji - zapowiada Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

Na czym polega różnica między systemami rowerów miejskich trzeciej i czwartej generacji?

- Systemy rowerów trzeciej generacji muszą być oddawane i zostawiane w specjalnych stacjach, tak, jak to się obecnie dzieje w miastach, które wprowadziły u siebie rowery miejskie. Rower czwartej generacji nie potrzebuje stacji. Można go zostawić w dowolnym miejscu przeznaczonym dla rowerów, w zwykłym stojaku. Wszystkie pojazdy mają bowiem zainstalowane urządzenie GPS, dzięki któremu operator dokładnie wie, gdzie się znajdują - dodaje Marcin Dworak.

Dlaczego projekt, planowany do realizacji przez GZM, ma być największy w Europie?

- Chodzi o zasięg, obszar, na którym zostanie wprowadzony

W dalszej części:

  • Dlaczego nasz projekt będzie większy np. od Zagłębia Ruhry
  • Kiedy pojedziemy rowerem przez metropolię
  • Czym różni się system III od IV generacji
Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.