Rozdzielność majątkowa wstecz? Ekspert radzi
Zapraszamy Państwa na bezpłatne dyżury naszych ekspertów.
Na pytania Czytelników dotyczące prawa rodzinnego odpowiadała w czasie dyżuru telefonicznego adwokat Maja Zawistowska
- Kiedy mogę starać się o sądowe ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej z datą wsteczną?
- Ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej małżeńskiej między małżonkami, którzy pozostawali we wspólności ustawowej lub umownej, z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa jest dopuszczalne w zasadzie tylko wtedy, gdy z powodu separacji faktycznej (życia w rozłączeniu) niemożliwym było już w tym dniu ich współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym.
Jednocześnie orzeczenie o ustanowieniu rozdzielności majątkowej z dniem wcześniejszym niż dzień uprawomocnienia się wyroku rozwodowego jest dopuszczalne, jeżeli powództwo o ustanowienie rozdzielności majątkowej wytoczone zostało przed dniem uprawomocnienia się wymienionego orzeczenia. Jest to trudny proces i w moim przekonaniu warto w tym zakresie zasięgnąć porady adwokackiej.
- Kiedy można mówić o samodzielności dziecka i ustaniu obowiązku alimentacyjnego?
- Jedyną miarodajną okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie obowiązku, jest to, czy dziecko może się utrzymać samodzielnie. Dziecko, które osiągnęło nie tylko pełnoletność, ale zdobyło także wykształcenie umożliwiające podjęcie pracy zawodowej, pozwalającej na samodzielne utrzymanie, nie traci uprawnień do alimentów, jeżeli np. chce kontynuować naukę i zamiar ten znajduje uzasadnienie w dotychczas osiąganych wynikach.