Mirosława Kruczkiewicz

Rozgłośnia radiowa i piosenkarz uhonorowani medalami Thorunium. A dla kogo tegoroczne „Katarzynki”?

Jakub Gierszał na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 roku. Dostał tam wtedy nagrodę za główną rolę w filmie „Najlepszy”. Drugą „Katarzynkę” Fot. Sławomir Kowalski / Karolina Misztal/Polska Press Jakub Gierszał na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 roku. Dostał tam wtedy nagrodę za główną rolę w filmie „Najlepszy”. Drugą „Katarzynkę” odsłonią przedstawiciele „toruńskich aniołów”, czyli mistrzów speedwaya. Na zdjęciu zawody Get Well - Unia Tarnów
Mirosława Kruczkiewicz

Aktor Jakub Gierszał i „Toruńskie Anioły”, czyli żużlowcy, odsłonią w czerwcu swoje „Katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd przed Dworem Artusa.

Wydłużająca się co roku o dwie kolejne plakietki toruńska aleja sław honoruje znanych artystów, naukowców, sportowców i inne sławne postaci, wywodzące się z Torunia lub z nim związane. Nazwiska tegorocznych laureatów tego wyróżnienia prezydent miasta Michał Zaleski podał przy okazji koncertu noworocznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Obsypany nagrodami

Jakub Gierszał urodził się w Krakowie, ale już jako 11-latek zamieszkał w Toruniu. Tu uczęszczał do Gimnazjum nr 11 i do V Liceum Ogólnokształcącego. Potem ukończył krakowską PWST.

Na dużym ekranie zadebiutował w jednej z głównych ról w filmie „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha. W roku 2011 za rolę uzależnionego od internetu licealisty w filmie „Sala samobójców” Jana Ko-masy dostał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla wyróżniającego się młodego aktora i „Złotą Kaczkę” miesięcznika „Film” jako aktor sezonu. Rok później na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie otrzymał nagrodę dla utalentowanego aktora europejskiego.

Wielkim sukcesem 30-letniego dziś Jakuba Gierszała okazała się rola Jerzego Górskiego, mistrza triatlonu, który walczy z nałogiem narkotykowym, w filmie „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego z 2017 roku. Za tę kreację na Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni zdobył nagrodę Złotego Kangura. Aktor, który część dzieciństwa spędził z rodzicami w Hamburgu, gra też w filmach niemieckojęzycznych.

- Jakub Gierszał już wie o „Katarzynce”. Bardzo ucieszył się z tego wyróżnienia - mówi Przemysław Draheim, kierownik działu promocji Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która organizuje uroczystość w Alei Gwiazd.

Z kilku pokoleń

Czy Jakub Gierszał osobiście odsłoni swoją plakietkę? Takie są plany. Miejmy nadzieję, że do czerwca nic ich nie pokrzyżuje. Kto natomiast uczyni to w imieniu całej rzeszy uhonorowanych grupowo „Toruńskich Aniołów”?

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Mirosława Kruczkiewicz

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.