Rozmawiali z ministrem o głazach i parkach

Czytaj dalej
Fot. fundacja ocalony świat
Karolina Rokitnicka

Rozmawiali z ministrem o głazach i parkach

Karolina Rokitnicka

Pomysł utworzenia Parku Petrograficznego w Kowalewie Pomorskim nabiera realnych kształtów.

Przedstawiciele Fundacji Ocalony Świat z Kowalewa byli jedynymi reprezentantami naszego województwa na konferencji dotyczącej strategii rozwoju geoturystyki i geoparków w Polsce. Spotkanie odbyło się w ubiegłym tygodniu w Ministerstwie Środowiska.

- Geturystyka to nowy rozwijający się trend w turystyce poznawczej nastawionej na przeżycia, edukację oraz na czerpanie przyjemności z poznawania obiektów i procesów geologicznych. To odwiedzanie miejsc, które umożliwiają turystom a także lokalnej społeczności rozwijanie wiedzy a także zrozumienie geologii i geomorfologii. Geoturystyka jest ściśle związana z ochroną przyrody, w tym przypadku przyrody nieożywionej - mówi prezes Fundacji Ocalony Świat Tomasz Curyło.

Nasza fundacja znalazła się w gronie 43 uczestników konferencji. Pojawili się na niej też reprezentanci geoparków, parków narodowych, lasów państwowych, gmin, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Rady Geologicznej, Państwowego Instytutu Geologicznego, a także pracownicy Departamentów Ministerstwa Środowiska.

- To niezmierny zaszczyt, że po czterech miesiącach istnienia Fundacji, naszą działalność na rzecz ochrony przyrody dostrzegło Ministerstwo Środowiska. Jako jedyni przedstawiciele województwa Kujawsko-Pomorskiego wśród tak zacnego grona z Wiceministrem Środowiska na czele mieliśmy okazję zaprezentować misję i cele realizowane przez Fundację - mówi dyrektor Fundacji Przemyslaw Humięcki Dyrektor Fundacji.

Podczas konferencji rozmawiano o najciekawszych regionach geoturystycznych w Polsce, poruszono tematy związane z finansowaniem i powstawaniem obiektów geoturyty-cznych. Ważna jest tu współpraca z władzami samorządowymi, lokalnymi grupami działania, przedsiębiorcami i mieszkańcami.

- Nasze działania w dążeniu do utworzenia wyjątkowego Parku Petrograficznego w Kowalewie Pomorskim, spotkało się z dużym zainteresowaniem i pochwałą wśród uczestników konferencji. Obiekt ten sprawi, że Kowalewo Pomorskie stanie się wizytówką Regionu Kujawsko-Pomorskiego - dodaje Tomasz Curyło.

Reprezentanci naszego powiatu zasygnalizowali konieczność doprecyzowania ustawy o ochronie przyrody lub o prawie geologicznych i górniczych, by było jasne, kiedy głaz narzutowy może zostać prawnie chroniony.

- Do tej pory ani ustawy ani żadne rozporządzenie nie mówi jakie głazy powinny zostać prawnie chronione. W odpowiedzi na to zapytanie Główny Geolog Kraju zaproponował przygotowanie przez Fundację i przesłanie do Ministerstwa propozycji zmian w ustawach - mówi Humięcki.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym oraz przygotowywaniem relacji czy przeprowadzaniem interwencji w sprawach ważnych dla Czytelników. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura oraz politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie niezgłębione, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, podczas których przygotowuję informacje o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się tworzyć informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.