Rozpoczyna się wiosenna migracja płazów. W Bydgoszczy pojawią się specjalne bariery, które zadbają o ich bezpieczeństwo
Miasto Bydgoszcz angażuje się w ochronę płazów, które nadal często giną wiosną na drogach. By umożliwić im bezpieczne dotarcie do zbiorników wodnych, od wielu lat ulica Łęgnowska zabezpieczana jest specjalnymi barierami. W ubiegłym roku podobne zabezpieczenia pojawiły także się przy ul. Grunwaldzkiej, w ramach rozbudowy ulicy.
Wybudzone z hibernacji żaby są bardzo powolne, z trudem pokonują przeszkody terenowe, a przekroczenie ruchliwej drogi może być dla nich wręcz niemożliwe. By zadbać o ich bezpieczeństwo, od dziewięciu lat przy ulicy Łęgnowskiej w Bydgoszczy miasto ustawia specjalne bariery.
Kilka tysięcy żab w Bydgoszczy zostanie uratowanych
- Ochrona płazów szczególnie ważna w okresie wiosennym, kiedy rozpoczyna się ich okres migracyjny. Dlatego od kilku lat wiosną wzdłuż ulicy Łęgnowskiej ustawiane są bariery herpetologiczne uniemożliwiające wejście płazów na jezdnię i dotarcie do Portu Drzewnego – podkreśla Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
- Wkopane zostały też pojemniki, do których wpadają m.in. żaby i mogą zostać później przeniesione w bezpieczne miejsca. Dzięki temu znamy występujące w tym miejscu gatunki zwierząt i ich liczbę. Na podstawie danych z ubiegłych lat planujemy przeniesienie od 1 do 3 tys. okazów. Najwięcej z nich to ropuchy szare.
Z uwagi na malejącą liczbę miejsc rozrodu płazów – stawów, zanieczyszczenie środowiska i coraz więcej przeszkód na trasach migracji liczba płazów spada. Jest to tendencja obserwowana na całym świecie. Tymczasem żaby są wyjątkowo pożytecznymi zwierzętami. W skład ich pokarmu wchodzą miedzy innymi chrząszcze, z których większość to szkodniki roślin, ślimaki i komary.
Jak możemy pomóc płazom?
Poniżej kilka zaleceń, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo żab w czasie ich migracji do zbiorników wodnych.
- Noga z gazu. Jeżeli to możliwe przepuszczajmy płazy.
- Nie zasypujmy oczek wodnych.
- W ogrodach ustawiajmy płytkie naczynia wypełnione wodą (płazy mają wrażliwą, cienką skórę, mogą chronić się w takich miejscach w czasie suszy i upałów), z wody skorzystają także inne zwierzęta.
- Zostawmy w ogrodzie miejsca niezagospodarowane, cieniste, może z kawałkami drewna – w ten sposób stworzymy kryjówkę, m.in. dla płazów.
- Nie przeszkadzajmy: nie łapmy, nie ogrzewajmy (np. w dłoniach) „wychłodzonego” płaza, nie straszmy.