Rozstrzygnięto konkurs na nazwę promu. To „Flisak” połączy brzegi Wisły

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Tomasz Wersocki

Rozstrzygnięto konkurs na nazwę promu. To „Flisak” połączy brzegi Wisły

Tomasz Wersocki

W Urzędzie Marszałkowskim rozstrzygnięto konkurs na nazwę promu. Na Wiśle pojawi się już w czerwcu.

Uroczystość rozdania nagród odbyła się wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego mogli zgłaszać propozycje nazwy dla promu, który już w czerwcu rozpocznie kursowanie między brzegami Wisły. Wśród nadesłanych propozycji pojawiły się m.in. „Olender”, „Santor”, „Flisak”, „Kujawy”, „Kujawiak”, „Kopernik” czy „Promyk”.

Dwoje zwycięzców

Zwycięską nazwę „Flisak” zgłosiło miasto Solec Kujawski i redakcja Dziennika Toruńskiego „Nowości”. Wyłonienie nazwy polegało na głosowaniu i przyznaniu przez każdego z partnerów konkursu punktów w skali od 0 do 10. „Flisak” zwyciężył zdobywając 106 punktów, a na kolejnych miejscach znalazły się: „Kujawy”, „Kujawia” oraz „Kujawiak”. Nazwę „Flisak” uzasadniano między innymi w następujący sposób: „Przeprawa między Solcem Kujawskim i Czarnowem istniała od zawsze i sprawowana była przez flisaków, którzy spławiali drewno do okolicznych tartaków i do granicy z Niemcami. Osiedlali się także wzdłuż rzek m.in. Wisły”.

Dwoje laureatów konkursu otrzymało vouchery o wartości 3 tysięcy złotych na zakup rowerów od marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

- Nie wiem dlaczego wpadłem na pomysł nadania promowi takiej nazwy. Po prostu była to pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy. Nazwa „Flisak” skojarzyła mi się z Wisłą oraz z regionem Kujaw i Pomorza - mówi Ryszard Rogoziński z Solca Kujawskiego.

Z kolei drugi ze zwycięzców nie ukrywał, że wygrana w konkursie z pewnością przyda się w nadchodzącym czasie Pierwszej Komunii Świętej.

- Rowery chce przekazać mojej rodzince mieszkającej obok Tucholi. Mam tam dwóch siostrzeńców i dwie siostrzenice z rodziny, która została poszkodowana w 2017 roku podczas ogromnej nawałnicy. Inspiracją do wzięcia udziału w tym konkursie były trzy zaproszenia komunijne z tej miejscowości Pomyślałam więc, że rowery będą świetnym prezentem - Maria Długosz Życzko.

Przypomnijmy, że przetarg na budowę promu wygrała spółka Techno-Marine z Malborka. Projekt zrealizowany zostanie za kwotę 5,9 mln zł. W tej chwili montowany jest układ napędowy i elementy wyposażenia jednostki. Na głównym pokładzie znajdzie się miejsce dla 15 samochodów lub 1 autobusu, 2 busów i 6 samochodów.

Natomiast za budowę dróg dojazdowych i przyczółków przeprawy odpowiada konsorcjum, którego liderem jest firma Kormost. Do tej pory zakończyły się prace projektowe. Teraz kompletowane są decyzje i pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych. Ten etap inwestycji zakończy się późną jesienią. Najwięcej prac będzie się toczyć w obrębie istniejących wojskowych przyczółków przeprawy. Przy każdym powstaną dwa stanowiska do przybijania promu - takie rozwiązanie uwzględnia wahania poziomu wody w Wiśle. Przy przeprawie funkcjonować będą także niewielkie parkingi.

Tomasz Wersocki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.