Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Małgorzata Oberlan

Ruszył proces Grzegorza Cz.z Karbowa, oskarżonego o zabójstwo ojca oraz usiłowanie mordu na matce i bracie

Grzegorza Cz.  broni adwokat Przemysław Oskroba. Mówi, że to bliscy doprowadzili jego klienta do szału. Fot. Grzegorz Olkowski Grzegorza Cz. broni adwokat Przemysław Oskroba. Mówi, że to bliscy doprowadzili jego klienta do szału.
Małgorzata Oberlan

Oskarżony twierdzi, że 20 czerwca 2018 r. został doprowadzony przez rodzinę na skraj szaleństwa. „Kłamca”, „gamoń” - komentowali jego bliscy w sądzie.

Oskarżony o zabójstwo ojca Grzegorz Cz. z Karbowa k. Brodnicy przez dwie godziny opowiadał wczoraj w Sądzie Okręgowym w Toruniu historię swego życia. Szlochał w głos. - Rodzeństwu zawsze chodziło tylko o majątek - mówił.

Ten 52-letni mężczyzna odpowiada za zabójstwo swego 82-letniego ojca oraz usiłowanie zabójstwa matki i brata Dariusza. Miał tego dokonać w stanie ograniczonej poczytalności, jak orzekli biegli psychiatrzy. W tle jest wieloletni konflikt rodzinny i 34-hektarowe gospodarstwo. Graniczy z Brodnicą i, jak twierdzi oskarżony, nadaje się do podziału na działki.

Nie czuł się właścicielem

W 2004 r. gospodarstwo przepisane zostało na Grzegorza Cz. Nigdy jednak nie czuł się jego prawdziwym właścicielem.

- Ciężko pracowałem, ale przez blisko 15 lat zyski zabierała matka. Rodzice i brat Dariusz mieszkali w 6-pokojowym domu, z 2 kuchniami i 2 łazienkami (którego ja byłem „właścicielem”). Ja z żoną i dziećmi natomiast żyliśmy w wyremontowanym kurniku. Matka rodzeństwu, w ciągu jednego roku, potrafiła przekazać dwa razy po 25 tys. zł i raz 15 tys. zł - mówił oskarżony. - Rodzeństwu zawsze chodziło tylko o majątek. (...) Mój 46-letni brat Dariusz nigdy nie pracował. To śmierdzący leń.

List, trucizna i atak

Krytycznego 20 czerwca 2018 r. Grzegorz Cz. odebrał od listonosza pismo z sądu. Najprawdopodobniej był to pozew ze strony rodziców, chcących cofnąć mu darowiznę (kolejny zresztą raz). Zdenerwowany mężczyzna, bez okularów, wyczytał jednak co innego. Był przekonany, że to informacja o cofnięciu już darowizny.

- W tych nerwach wziąłem jakieś środki uspokajające. Siadłem na kanapie i czekałem na żonę. (...) Potem wypiłem truciznę na muchy i pożegnałem się z córkami. Uściskałem je mocno i powiedziałem, że wolę już umrzeć. Nie wiem, co wtedy we mnie wstąpiło - relacjonował Grzegorz Cz.

Mężczyzna „skądś wziął jakiś pręt”. Jak ustaliła Prokuratura Rejonowa w Brodnicy, był to metalowy pręt mający ponad metr długości i 3 cm średnicy. Trzymając go oburącz oskarżony najpierw zaatakował nim 82-letniego ojca (”Stal na werandzie i jak zwykle śmiał się tym swoim szyderczym śmiechem. Podniósł na mnie kulę, a ja go uderzyłem”). Staruszek otrzymał dwa ciosy w głowę. Zmarł 6 sierpnia 2018 r. w szpitalu.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.