Rybnik: Z powodu smogu autobusy wożą pasażerów za darmo
W związku z bardzo złą jakością powietrza na terenie miasta Rybnika (stężenie pyłu zawieszonego ponad 1000 % normy) prezydent Piotra Kuczera podjął decyzję, że dziś od godziny 10 (poniedziałek, 9.01.2017 r.) oraz jutro (wtorek, 10.01.2017 r. ) przejazd na wszystkich liniach organizowanych przez ZTZ jest bezpłatny.
Rybnik: Z powodu smogu autobusy wożą pasażerów za darmo
Tak źle jeszcze nie było. Jakość powietrza w Rybniku jest dziś fatalna. Z powodu smogu w Rybniku prezydent Piotra Kuczera podjął decyzję, że dziś od godziny 10 (poniedziałek, 9.01.2017 r.) oraz jutro (wtorek, 10.01.2017 r. ) przejazd na wszystkich liniach organizowanych przez ZTZ jest bezpłatny.
- W związku z alarmem smogowym przypominamy, że zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu - przypomina Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika.
Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
Oddychamy trucizną. Rybnik smogową stolicą Europy [CZYTAJ WIĘCEJ]
Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
- osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.
- osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.
- osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:
- w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
- w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10 najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.
Zwracamy się z apelem do mieszkańców o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:
- spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
- palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
- wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia
- spacerów z dziećmi.
Przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych!
Jak być na bieżąco z poziomem zanieczyszczenia powietrza? Skąd czerpać informacje na temat aktualnego stanu jakości powietrza w mieście? Na bieżąco, na stronie internetowej www.katowice.wios.gov.pl, podawane są informacje dotyczące jakości powietrza na terenie całego województwa śląskiego. Dane bieżące pochodzą z 18 automatycznych stacji monitoringu powietrza (największa ilość w kraju). Na stronie internetowej WIOŚ w Katowicach zamieszczane są również dane z prowadzonych pomiarów manualnych i pasywnych, które ukazują się z przesunięciem czasowym wynikającym z wykonywania analiz laboratoryjnych.
Wszystkie wyniki pomiarów znajdują się na stronie Śląskiego Systemu Monitoringu Powietrza: http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/ .
Poza bieżącymi wynikami badań jakości powietrza na stronie internetowej znajduje się zakładka System Prognoz Jakości Powietrza: http://spjp.katowice.pios.gov.pl/, w którym podawana jest informacja o przewidywanej jakości powietrza na kolejną dobę (tzw. krótkoterminowa prognoza zanieczyszczeń).
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy smog może zatruć jaja z ekologicznej hodowli? Wyniki najnowszych badań alarmują
48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu