Rynek pracy się zmienił. Kształceni mają być specjaliści, a nie bezrobotni bez fachu
– Chcemy doprowadzić do tego, by szkoła branżowa miała wsparcie w partnerach biznesowych – mówiła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, podczas konferencji zorganizowanej w Szczecinie.
Wchodząca stopniowo w życie reforma edukacji obejmie szkolnictwo techniczne w 2019 roku. Dlatego teraz jest czas, żeby przygotować szkoły branżowe i techniczne do zmian.
Kuratorium oświaty w Szczecinie zorganizowało konferencję „Współczesne szkolnictwo zawodowe. Współpraca szkół ze środowiskiem gospodarczym” z udziałem dyrektorów szkół i przedstawicieli środowiska biznesowego. Gościem specjalnym była minister Anna Zalewska.
– W tej chwili to najlepsi uczniowie decydują się na szkoły zawodowe – mówi minister Anna Zalewska. – Nie ma kształcenia zawodowego bez szkolenia nauczycieli. Musimy nadążać za młodzieżą. Nie będziemy dawać pieniędzy na kształcenie bezrobotnych. Chcemy kształcić młodzież, która znajdzie pracę, stąd ważna jest współpraca z otoczeniem gospodarczym. Firmy są gotowe dawać pieniądze na klasy patronackie w szkołach. Jeżeli z 50 uczniów 15 zatrudni się u takiego pracodawcy, to już będzie sukces.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień