Rząd dołoży na „Bazę Zo”?
Decyzja zapadła już dobre pół roku temu. W Forcie Jakuba powstanie muzeum historyczne, którego ekspozycja osnuta zostanie na życiorysie gen. Elżbiety Zawackiej. Teraz posłanka Anna Sobecka pyta ministerstwo kultury, czy da na to pieniądze.
Zamysł jest taki: centrum historyczne ma przybliżać walkę o niepodległość Polaków w XX wieku. Ma być poświęcone dziejom walk niepodległościowych Polaków w XX w. Motywem przewodnim stać się ma życiorys torunianki gen. Elżbiety Zawackiej (1909-2009), kurierki AK, pierwszej kobiety cichociemnej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, profesor nauk humanistycznych represjonowanej w PRL, Honorowej Obywatelki Torunia.
Od pomysł do efektu
Wiosną Urząd Miasta Torunia ogłosił przetarg na przygotowanie koncepcji muzeum. Zgłosiło się czterech chętnych. Pod koniec maja br. wybrano ofertę EC Industria Krzysztofa Holwka, opiewającą na 367 tysięcy zł. Dodajmy, że niektóre konkurencyjne były droższe prawie dwukrotnie.
Aktualnie trwają prace projektowe, a ich zakończenie zgodnie z umową przypada po 35 tygodniach od dnia zawarcia umowy, to jest od 12 czerwca 2017.
Prace projektowe jeszcze trwają. Wiadomo jednak, że już troską o jego realizację wykazała się toruńska posłanka Anna Sobecka (PiS). W czerwcu interpelowała w sprawie dofinansowania centrum w resorcie finansów. Odpowiedziano jej krótko, że właściwym adresatem będzie resort kultury.
Co odpowie minister?
„Zadanie jest obecnie na etapie zamawiania projektu i konieczne jest pozyskanie zewnętrznego dofinansowanie na ten projekt, tym bardziej, że planowany jest także generalny remont. Kilkakrotnie przebudowywany fort powinien odzyskać dawny wygląd, zwłaszcza rozkład pomieszczeń, dzięki czemu powstałaby przestrzeń na sale wystawiennicze. Konieczne są: usunięcie wilgoci, wymiana instalacji, stolarki okiennej i drzwiowej, montaż windy, by dwupiętrowy obiekt stał się dostępny także dla niepełnosprawnych. Wnętrze trzeba tak zagospodarować, żeby pomieściło sale konferencyjną i wystawiennicze, w których stanie duży sprzęt militarny. Dawny wygląd, według koncepcji, ma odzyskać otoczenie.” - pisze Anna Sobecka (PiS) do ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.
I na zakończenie zadaje następujące pytania. Czy ministerstwo dostrzega potrzebę powstawania takich miejsc jak wyżej wspomniane centrum historyczne w Toruniu? Czy dofinansuje inwestycję? Jeśli tak, to na jaką pomoc władze Torunia mogą liczyć?
Interpelacja nr 13869 od posłanki wpłynęła 30 czerwca. Odpowiedzi w sejmowym BIP-ie jeszcze nie ma. Możliwe, że przez sezon urlopowy.
Ten też nie ułatwił zadania Annie Kulbickiej-Tondel, rzeczniczce prezydenta miasta Torunia, którą zapytaliśmy o źródło finansowania „Bazy Zo”.
- Aktualnie trwają prace projektowe, a ich zakończenie zgodnie z umową przypada po 35 tygodniach od dnia zawarcia umowy, to jest od 12 czerwca 2017. Wynagrodzenie za projekt to 367 000 zł, finansowane jest z pozycji „Przygotowanie nowych gminnych zadań inwestycyjnych”. Zadanie nie było dotychczas proponowane przez nas jako samodzielny wydatek budżetu - ustaliła wczoraj rzeczniczka.
Ma być nowocześnie
Belweder, jak nazywany jest Fort Jakuba, ma zamienić się w interaktywne centrum, którego goście - poznając blisko 100 lat życia generał Zawackiej - prześledzą walkę Polaków o niepodległość.
Wnętrza zabytkowego fortu mają pomieścić sale wystawiennicze, konferencyjne i kinową, a także hostel, gastronomię, księgarnię, windy i szatnie.
Twierdza Toruń
XIX-wieczna Twierdza Toruń, jak podaje portal turystyka.torun.pl, składająca się z ponad 150 obiektów, w tym 15 dużych fortów, jest jedną z atrakcyjniejszych osobliwości Torunia poza jego historycznym centrum - Średniowiecznym Zespołem Miejskim wpisanym na Listę UNESCO, gotyckimi zabytkami, piernikami, Mikołajem Kopernikiem. Jest niezwykle cennym zabytkiem militarnym w skali europejskiej i jednym z największych systemów fortyfikacyjnych na terenie dzisiejszej Polski, powstałym w XIX w. dla obrony ówczesnej wschodniej granicy Królestwa Prus. W XIX w. (po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r.), w okresie zaboru niemieckiego, Toruń stał się twierdzą w znaczeniu warowni państwowej.
Jednak już od początku swojego istnienia - od 1. poł. XIII w. przez całą swoją historię Toruń pełnił ważne funkcje obronne: począwszy od średniowiecznych systemów fortyfikacyjnych - podwójnych murów obronnych z basztami, bramami i barbakanami, poprzez barokowe fortyfikacje bastionowe z XVII w., aż po XIX-wieczne obiekty wielkiej twierdzy obronnej, wybudowanej przez Prusaków w latach 1878-1892; można w Toruniu dokładnie prześledzić rozwój europejskich systemów obronnych, zmieniających się wraz z rozwojem broni i sposobów walki.