Rząd musi zmienić zasady wyznaczania żółtych i czerwonych stref dla Aglomeracji Górnośląskiej - domagają się samorządowcy
Rząd nie konsultuje z samorządowcami wprowadzenia stref żółtych i czerwonych. W przypadku Aglomeracji Górnośląskiej ma to szczególne znaczenie, gdyż stanowi system naczyń powiązanych. Samorządowcy domagają się zmiany zasad.
W obliczu zwiększającej się stale liczby zakażeń koronawirusem i nadchodzącej jesieni, wraz z którą statystyki mogą być znacznie wyższe śląscy samorządowcy domagają się, by rząd zmienił zasady ustanawiania stref żółtych i czerwonych, bo te są niesprawiedliwe dla miast Aglomeracji. - Poza tym nikt z nami tych zasad nie konsultował - skarży się Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, która była już w strefie czerwonej, a teraz jest w żółtej.
[polecane]20584904,20570816,20479757,5737224;1;Musisz to wiedzieć[/polecane]
Wiceprezydent Mejer tłumaczy, że Aglomeracja to system naczyń połączonych i mieszkańcy wielokrotnie w ciągu dnia przekraczają granice miast. Poza tym tak duża liczba zakażeń w Rudzie była związana z wykryciem ich wśród pracowników kopalni "Bielszowice", z których połowa pracuje... poza Rudą Śląską. - Jak widać ta jedna sprawa zaburza statystyki i powoduje, że miasto musi wprowadzać narzucane ograniczenia - dodaje Mejer.
[polecane]20587294,20033271,20588396,20452431;1;Zobacz koniecznie[/polecane]
Samorządowcy skupieni w Śląskim Związku Gmin i Powiatów uważają, że "przyjęta metodologia obliczania intensywności zagrożenia i wyznaczanie na jej podstawie poszczególnych stref nie tylko nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji epidemicznej w skali kraju czy regionu, ale przede wszystkim nie jest właściwa dla obszarów aglomeracyjnych o ogromnej skali przemieszczania się ludności między miastami. Bezsprzecznie jest ona krzywdząca dla wielu obszarów w województwie śląskim, szczególnie w kontekście punktowego ograniczania prowadzenia działalności gospodarczej, skutkującego powstaniem skrajnie nierównych warunków konkurencji na obszarach bezpośrednio ze sobą sąsiadujących".
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień