Rząd ustalił stawki maksymalne diet, radni do nich dorównują
Przez samorządy powiatowe i gminne przejdzie fala podwyżek diet radnych, zarobków burmistrzów czy urzędników. W niektórych wypadkach podwyżki sięgają nawet… 100 procent.
System naliczania diet dla radnych jest skomplikowany i trudno go porównać z obecnymi stawkami. Odwołuje się do ustawy o samorządzie gminnym, do ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej strefie budżetowej oraz do ustawy budżetowej i rozporządzeń rządowych. Dopiero niedawno, 1 listopada weszło w życie rozporządzenie rządu o stawkach maksymalnych diet dla radnych, które różnicuje diety w zależności od wielkości gminy czy powiatu.
Podstawą liczenia jest zmieniana co rok kwota bazowa do obliczania wynagrodzeń maksymalnych dla osób na kierowniczych stanowiskach w państwie. Określa ją rząd. Od 22 października wynosi ona 1 789 i 42 grosze. Wysokość miesięcznej diety radnego (nieopodatkowanej) nie może przekroczyć 2,4 krotności kwoty bazowej w największych gminach (powyżej 100 tysięcy mieszkańców) oraz w powiatach powyżej 120 tysięcy. 75 procent kwoty bazowej w gminach średnich (15 – 100 tysięcy mieszkańców) i 50 procent w gminach małych poniżej 15 tysięcy. W przypadku powiatów średnich do 60 do 120 tysięcy mieszkańców - dieta nie może przekroczyć 85 procent, a powiatów małych poniżej 60 tysięcy maksymalna stawka wynosi 70 procent.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień