Grzegorz Kozakiewicz

Rzeka Szprotawa przyjazna dla kajakarzy

Kajakarstwo na rzekach powiatu żagańskiego cieszy się coraz większą popularnością Fot. STW Szron Czerna Kajakarstwo na rzekach powiatu żagańskiego cieszy się coraz większą popularnością
Grzegorz Kozakiewicz

W starostwie trwają prace nad projektem, który ożywić ma ruch turystyczny w okolicach Szprotawy i Niegosławic

W pałacu w Wiechlicach odbyło się pierwsze, robocze spotkanie w sprawie budowy infrastruktury kajakowej na rzece Szprotawa. Spokojny ciek wypływający z okolic wsi Brunów pod Polkowicami porównywany jest do popularnej Czarnej Hańczy. Niewielka szerokość, piaszczyste dno i urodziwy krajbraz wokół kusi miłośników sportów wodnych. Wielu wspomina czasy powojenne, gdy rzeka tętniła życiem. Moda ta powraca, choćby za sprawą pasjonatów takich jak Stanisław Jeżewski, który jest pomysłodawcą turystycznego zagospodarowania rzeki.

- Szprotawę można przyrównać do „małej Wenecji” - mówi. - Dwie rzeki, wiele mostów. Aż się prosi, by zawalczyć o udogodnienia dla wodniaków.

Inicjatywa S. Jeżewskiego spotkała się z zainteresowaniem starostwa powiatowego w Żaganiu. W projekcie chcą wziąć udział także gminy Niegosławice, Szprotawa, przedsiębiorcy z branży turystycznej i szkoły, przy których działają kluby kajakowe. Koszty zadania oszacowano wstępnie na kilkaset tysięcy złotych. Część pieniędzy mogłaby pochodzić z Unii Europejskiej. Wniosek o dotację złożony zostanie najpóźniej jesienią tego roku.

- Chcieliśmy się spotkać i na miejscu obejrzeć, gdzie co ma być - mówi Mirosław Gąsik, przewodniczący rady powiatu żagańskiego. - Uzgodniliśmy wstępne założenia koncepcji zagospodarowania Szprotawy. Zakres prac obejmie budowę dwóch tzw. przenosek przez progi wodne w Henrykowie i Cieciszowie. W Rudzinach, Suchej Dolnej, Wiechlicach i Szprotawie powstaną miejsca biwakowe i przystanie. Ustawione zostaną wiaty i tablice informacyjne.

Ruch na rzece zapewnią organizacje z terenu województwa dolnosląskiego, żagańskie Stowarzyszenie Turystyki Wodnej „Szron - Czerna”, czy Stowarzyszenie „Bory Dolnośląskie”. Te ostatnie oferują jednodniowe spływy Szprotawą dla młodzieży i dorosłych, przewózki i zajęcia w szkółce kajakarskiej. Imprezom towarzyszą ogniska i zwiedzanie lokalnych atrakcji.

- Jestem spokojny o tą inicjatywę - mówi M. Gąsik. - Dolina Szprotawy objęta jest ochroną krajobrazową. W pobliżu znajdują sie Stawy Przemkowskie , bagna z rezerwatem ptaków i stare folwarki. To wspaniałe walory, które z pewnością przyciągną turystów. W okolicy działa wiele gospodarstw agroturystycznych i pałac w Wiechlicach. Jego właściciele także chcą aktywnie uczestniczyć w projekcie i promować wśród gości sporty wodne.

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.