Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Są nowe szczegóły dotyczące budowy mostu tymczasowego w Toruniu

Czytaj dalej
Fot. brak
Justyna Wojciechowska-Narloch

Są nowe szczegóły dotyczące budowy mostu tymczasowego w Toruniu

Justyna Wojciechowska-Narloch

Żołnierze z Drugiego Pułku Inżynieryjnego w Inowrocław zmontują tymczasową przeprawę przez Wisłę. Tę jeszcze przed wyborami obiecał mieszkańcom prezydent Michał Zaleski na czas planowanego najprawdopodobniej na wiosnę remontu mostu im. Piłsudskiego.

- Budowa tymczasowej przeprawy mostowej to przedsięwzięcie integralnie związane z remontem mostu Piłsudskiego - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia. - Remont mostu jest wpisany do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia z planem wydatków w latach 2018- 2020. Z formalnego punktu widzenia istnieje możliwość zaciągnięcia zobowiązań związanych z budową tymczasowej przeprawy w ramach limitu środków zapisanych na remont mostu. Aktualnie w MZD trwa opracowywanie SIWZ (specyfikacja istotnych warunków zamówienia - przypis redakcji) do przetargu na wybór wykonawcy dokumentacji.

Pod uwagę brane są dwie możliwości: przeprawa dwukierunkowa – system MS 54 lub przeprawa jednokierunkowa - system DMS 69. Pierwsza z nich musiałaby mieć ok. 860 metrów, a druga ok. 1.700 metrów (byłyby to dwa mosty ustawione obok siebie, prowadzące w różnych kierunkach). Tymczasowa przeprawa przeznaczona jest dla pojazdów do 3,5 tony, czyli nie mogą z niej korzystać ani ciężarówki, ani autobusy. Te ostatnie mają kursować w ruchu wahadłowym po remontowanym moście im. Piłsudskiego. Jak zapowiadano, przejazdy na tym odcinku w czasie trwania prac byłyby dla pasażerów bezpłatne.

Wcześniej pojawiły się głosy o budowie mostu pontonowego w Toruniu. W połowie października prezydent Michał Zaleski kategorycznie to wykluczył. Takowe – jak zaznaczył – buduje się na okres kilku, kilkunastu dni, a nie miesięcy. Najpoważniejszą przeszkodą są jednak koszty, które wstępnie szacowano na 50 mln zł. Przeprawa tymczasowa natomiast posiada specjalnie wybudowane drogi dojazdowe do rzeki, a sam most ustawiony jest na palach wbitych w dno. Ważne jest też, że taka konstrukcja zachowuje żeglowność rzeki. Jej koszt ma zamknąć się w 12-14 mln zł.

- Część prac – jak przywiezienie i złożenie konstrukcji – może wykonać wojsko. Budowa dróg dojazdowych to już zadanie zewnętrznej firmy – tłumaczył w październiku Michał Zaleski. - Jeśli chodzi o lokalizację przeprawy, to wychodzi ona z map wojskowych i dotyczy wykorzystania drogi wojewódzkiej nr 257. Przeprawa tymczasowa łączyłaby ul. Przybyszewskiego z ul. Przy Grobli na lewobrzeżu.

Jak twierdzi miasto, procedury związane z powstaniem tymczasowej przeprawy są w toku, a urzędnicy byli nawet w Ostrołęce, gdzie zastosowano podobne rozwiązanie.

Na jakim etapie są obecnie procedury? W jakim miejscu planuje się zbudowanie tymczasowej przeprawy? - o tym m.in. przeczytasz w dalszej czści artykułu

Pozostało jeszcze 33% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.