Sąd odzyska dawny blask. Trwa remont elewacji

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
(MY)maciej.myga@pomorska.pl

Sąd odzyska dawny blask. Trwa remont elewacji

(MY)maciej.myga@pomorska.pl

Kamienne elementy i tynk budynku sądu na Wałach Jagiellońskich w Bydgoszczy zostaną oczyszczone. Prace nadzoruje konserwator zabytków.

Remont zaczął się od bocznej części gmachu, tzw. ryzalitu (lekko wysuniętej części elewacji).

Jak informuje ratusz, projekt remontu zakłada między innymi wyczyszczenie cokołu z piaskowca, balkonów na wieży oraz innych elementów kamiennych. Odnowiony zostanie też tynk.

Wszystkie prace prowadzone są etapami pod nadzorem konserwatora zabytków. Pierwsze efekty remontu można już podziwiać - na wschodniej części zabytkowego gmachu.

Budynek bydgoskiego sądu, który stanowi wschodnią pierzeję Nowego Rynku, wzniesiono na początku XX wieku według projektu pruskiego rządowego radcy budowlanego de Bruyna.

Gmach przy Wałach Jagiellońskich 2 służył w latach 1906-1918 Pruskiemu Królewskiemu Sądowi Rejonowemu i Okręgowemu. W okresie międzywojennym mieścił się tu Sąd Grodzki, a po wojnie Sąd Wojewódzki, obecnie Sąd Okręgowy (budynek Sądu Rejonowego jest starszy - wzniesiono go w latach 1870-1871).

Pod względem architektonicznym budynek łączy elementy neogotyckie, neorenesansowe i modernistyczne. Ośmioboczna wieża jest wysoka na 44 metry. Obiekt stanowi architektoniczną dominantę (główny, wysuwający się na pierwszy plan element zabudowy) południowej części Starego Miasta.

(MY)maciej.myga@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.