Do II edycji mikrobudżetu obywatelskiego „Start-Up Kultura” zgłoszono 21 projektów. To o pięć więcej niż w ubiegłym roku. Dofinansowanie z CK105 otrzyma aż dziewięć pomysłów.
W Centrum Kultury 105 w Koszalinie obradowała komisja, oceniająca projekty nadesłane w ramach konkursu „Start-up kultura 2017”. Jurorami byli przedstawiciele CK105 oraz dziennikarze koszalińskich mediów. Obrady były burzliwe, w niektórych przypadkach potrzebne było głosowanie. Ostatecznie „tak” usłyszą autorzy dziewięciu projektów. Jakich?
Warsztaty Kreatywnego Pisania to propozycja Agaty Piotrowskiej z kawiarni Powidoki. Do Koszalina przyjadą członkowie międzynarodowej organizacji, którzy... bawią się słowami. Z burzy mózgów mają powstać hasła, które najpewniej pojawią się w przestrzeni miejskiej.
Po raz kolejny dzięki aktywności Genowefy Kurek ulica Jaśminowa będzie się bawić. Impreza pod nazwą „Od Juniora do Seniora” będzie okazją do uczczenia trzech ważnych dat - Dnia Matki, Dnia Dziecka i 10. urodzin zespołu Zacisze.
Częściowe dofinansowanie otrzymał projekt Photo Story. To propozycja dla miłośników fotografii, którzy zdjęcia połączą z ciekawą opowieścią. Publiczność wybierze najciekawsze.
Na wrzesień planowana jest rozrywkowa podróż w czasie - „Gry i zabawy w dawnym Koszalinie” to pomysł na naukę poprzez zabawę. Drewniane kręgle, tor łuczniczy, a do tego średniowieczny poczęstunek - to pomysł Julii Jankowskiej.
A jeśli ktoś jest ciekawy, jak w wiekach średnich przygotowywano materiał na ubiory albo jak pisało się listy gęsim piórem na czerpanym papierze, będzie mógł już w czerwcu skorzystać z zaproszenia na warsztaty barwierstwa i skryptorium.
Zapas dobrego humoru i szczypta odwagi - tak wyposażeni powinni być uczestnicy projektu IMPRO. Pod skrótem tym kryje się Irracjonalny Model Prowokowania Rutynowych Oklasków, czyli improwizowany spektakl, którego przebieg zależy od zaangażowania i pomysłowości aktorów i publiczności.
Miło nam będzie zaprosić na Koszalińskie Targi Książki, podczas których odbędą się spotkania autorskie. Z kolei w czasie wakacji będzie można wziąć udział w spotkaniach teatralno-muzycznych, poświęconych migracji. Dwudniowe zajęcia „Poza granicami” poprowadzą artyści nauczyciele, którzy sami wyjechali z Polski.
Ciekawą propozycją będzie serwowanie poezji z przymrużeniem oka. Roman Dopieralski przygotowuje „Poetycką potyczkę na kanwie boksu”. Poeci będą się mierzyć na słowa na prawdziwym ringu, a każda para wierszy będzie bokserską rundą.
W szczegółach
- Każdy może być pomysłodawcą, scenarzystą, reżyserem, producentem i promotorem wydarzeń. Nie ograniczajmy się do bycia widzami. Kreujmy kulturę, również w skali mikro - tak Paweł Strojek, szef CK105, zachęcał do wymyślania i realizowania wydarzeń kulturalnych w Koszalinie. Po to właśnie powstał „Start-Up Kultura”.
Założenia? Centrum Kultury 105 sfinansuje koszty realizacji wydarzenia w wysokości do 2 tysięcy złotych. Pula finansowa, jaką CK105 przeznaczyło na realizację projektów w ramach konkursu inicjatyw lokalnych, to 20 tys. złotych. Pomysłodawcom imprez instytucja zaoferowała też wsparcie techniczne i wszystko, czym dysponuje, czyli m. in. nagłośnienie, oświetlenie, salę kinową.
Imprezy mają odbywać się na terenie Koszalina, najlepiej, by skierowane były do jak największej liczby mieszkańców, nie mogą mieć charakteru inwestycyjnego.