Samotny strajk portu w sierpniu 1988. Kuchcińska ujawnia tajne dokumenty

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Marek Rudnicki

Samotny strajk portu w sierpniu 1988. Kuchcińska ujawnia tajne dokumenty

Marek Rudnicki

Agnieszka Kuchcińska, dziś szefowa Centrum Dialogu Przełomy, w 1988 r. była świadkiem strajków w porcie szczecińskim. Po 30 latach, jako pierwsza w kraju dotarła do tajnych dokumentów Marynarki Wojennej, która podczas tamtych strajków wykonywała sfingowane ataki na szczeciński port.

Efektem badań i dziennikarskiego śledztwa była wystawa plenerowa oraz książka „Samotny strajk. Sierpień 1988”.

Pozycja to na rynku wydawniczym niecodzienna, bo opowiadająca o historii, ale napisana językiem bardzo barwnym i zrozumiałym nie tylko dla wąskiego grona historyków.

- Mimo upływu czasu, bo sporo lat już minęło, a nadal o przebiegu strajku w sierpniu 1988 roku nie wszystko wiemy - mówi Agnieszka. - Najlepszym przykładem są dokumenty Marynarki Wojennej, pozostające długo tajemnicą dla badaczy. Ile jeszcze jest podobnych, ukrytych pod pieczątką „Ściśle tajne”, to dopiero czas pokaże.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.