ŚDM 2016. Takie wydarzenie już się w Krakowie nie powtórzy
O Światowych Dniach Młodzieży mówi prof. UJ Antoni Jackowski , specjalista od geografii religii.
- Wciąż pojawiają się głosy, że nie stać nas na wydatki związane z ŚDM. A Pan jak uważa?
- Jak sięgam pamięcią, począwszy od pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce, poprzez kolejne papieskie pielgrzymki, zawsze były głosy, że Polska jest za biedna, by je organizować. Ja bym się tym nie przejmował. Światowe Dni Młodzieży to wielkie wydarzenie, na skalę globalną, które się już chyba nigdy w Krakowie nie powtórzy. Wszelkie poniesione nakłady na pewno się zwrócą w euro i dolarach, bo uczestnicy ŚDM zapewne tu wrócą.
Autor: Joanna Urbaniec
- W obliczu nasilających się w Europie aktów terroru ŚDM są potężnym wyzwaniem?
- Nie dajmy się zwariować. Musimy żyć normalnie. Nikt z tych młodych ludzi, którzy chcą przyjechać do Krakowa na ŚDM, nie zrezygnuje w obawie przed ewentualnym zamachem. Poza tym wydaje mi się, że terrorystom łatwiej było zorganizować zamachy w Brukseli i w Paryżu niż w czasie ŚDM w Krakowie. Wtopienie się takich osób w tłum pielgrzymów byłoby trudne. Nie wierzę też, żeby tłum modlących się w czasie ŚDM mógł stać się ich celem. My nie stanowimy dla nich żadnego zagrożenia.
- Jutro w Krakowie rozpoczyna się międzynarodowa debata na temat „ŚDM - źródła i rozwój idei”. Pan zaprezentuje tam doświadczenia innych krajów w organizacji tego wydarzenia. Czego możemy się od nich uczyć?
- Dużym problemem miast organizujących ŚDM jest zwykle zagospodarowanie miejsca głównej celebry. My mamy to szczęście, że Brzegi to pusta przestrzeń, tymczasem w niektórych wielkich miastach wydarzenia centralne Dni odbywały się wewnątrz miasta. Tak było w Rio de Janeiro. Trzeba też pamiętać, że my mamy już pewne doświadczenia. Wszak w 1991 r. organizowaliśmy ŚDM w Częstochowie. Proszę sobie wyobrazić, że miasta, które organizowały kolejne Dni, uczyły się od nas! Mam na myśli kwestie związane z zakwaterowaniem pielgrzymów, których pod Jasną Górą było prawie 1, 7 miliona! Jestem pewien, że teraz też wszystko się uda.
Rozmawiała Grażyna Starzak
Dwa dni obrad
Jutro (1 kwietnia) w Collegium Novum UJ w Krakowie rozpoczyna się międzynarodowa konferencja pt. „Światowe Dni Młodzieży - źródła i rozwój idei”. W ciągu dwóch dni obrad jej uczestnicy wysłuchają kilkudziesięciu referatów. Wystąpią m.in.: abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Stanisław Ryłko z Papieskiej Rady do spraw Świeckich, kard. Stanisław Dziwisz, a także naukowcy i przedstawiciele duchowieństwa z polskich i zagranicznych ośrodków.