Sędziowie rodzinni żądają podjęcia natychmiastowych działań w celu poprawy sytuacji psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Dorota Abramowicz

Sędziowie rodzinni żądają podjęcia natychmiastowych działań w celu poprawy sytuacji psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce

Dorota Abramowicz

Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce podjęło, zaadresowaną m.in. do ministrów sprawiedliwości i zdrowia uchwałę w sprawie dramatycznej sytuacji psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. Dzieci, kierowane przez sądy na terapię muszą nierzadko czekać nawet do 9 miesięcy na leczenie. Apel o natychmiastowe podjęcie działań poprawiających stan psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej wystosowali sędziowie rodzinni z całego kraju. Zwracając uwagę na dramatyczny wzrost liczby samobójstw wśród najmłodszych i narastający problem z uzależnieniami , sędziowie piszą o obserwowanym przez nich braku systemowego wsparcia nieletnich pacjentów.

- Z uchwały podjętej 15 lutego br. wynika , że sędziowie rodzinni negatywnie oceniają brak systemowych rozwiązań w zakresie opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży -mówi Ewa Ważny, sędzia Sądu Okręgowego, wiceprezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce. - Orzeczenia sądów rodzinnych nie są wykonywane między innymi z uwagi na brak psychiatrów dziecięcych, niewystarczającą liczbę miejsc na specjalistycznych oddziałach w szpitalach psychiatrycznych czy brak odpowiednich placówek   terapeutycznych. 

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Abramowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.