Senat UMK przyjął statut, zgodnie z którym prorektor ds. CM i dziekani stracą obecne uprawnienia
W strukturze bydgoskiej uczelni medycznej zostaną zlikwidowane samodzielne dziś jednoski. Pracę może stracić kilkudziesięciu pracowników.
Wtorek (16 kwietnia) przejdzie do historii. Wczoraj Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, tak jak przywidywaliśmy, przyjął nowy statut. Oznacza to, że bydgoskie Collegium Medicum zacznie tracić autonomię. Los uczelni zależeć będzie od decyzji Rektora UMK.
Votum separatum
Niektórzy bydgoszczanie wyrażali krytyczne opinie. Swój sprzeciw i zdanie odrębne zgłosili m.in. członkowie Rady Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uznając ten dokument za narzędzie, które ograniczy samodzielność bydgoskiej uczelni. Tak samo myślą inni.
- To moje prywatne zdanie – zastrzega prof. Małgorzata Tafil-Klawe, była prorektor do spraw CM. - Statut jest niekorzystny dla CM, liczyliśmy, że zostaną wprowadzone zapisy dotyczące naszej niezależności finansowej i organizacyjnej. Oczywiście z odpowiedzialnością wobec Rektora UMK. Autonomię rozumiem jako decyzyjność w naszych sprawach strukturalnych i finansowych tak, jak było to dotąd przez ostatnie 15 lat.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień