Seniorzy z Torunia zostaną bez geriatry? Pacjenci likwidowanych poradni mają znaleźć opiekę w innym miejscu

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Alicja Cichocka-Bielicka

Seniorzy z Torunia zostaną bez geriatry? Pacjenci likwidowanych poradni mają znaleźć opiekę w innym miejscu

Alicja Cichocka-Bielicka

Co dalej z pacjentami i personelem trzech ważnych poradni Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy? Chorzy są zdezorientowani.

Jedyna w Toruniu poradnia geriatryczna oraz alergologiczna i ginekologiczno-położnicza działają w strukturze Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Z końcem grudnia wszystkie trzy przestają istnieć, co ma związek z przeprowadzką Akademickiej Przychodni Lekarskiej (należy do WOMP) z budynku UMK przy ul. Gagarina do budynku przy ul. Bydgoskiej 76. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia te poradnie od stycznia przyjęły prawie 2 tysiące chorych.

Pacjenci są zdezorientowani. Ci z poradni geriatrycznej obawiają się, że będą musieli jeździć do geriatrów w Bydgoszczy. Ubolewają, że informacje od personelu WOMP są zdawkowe.

Z ogłoszenia w WOMP wynika, że jest restrukturyzacja, wymienia się litanię poradni, ale tych, które zostają w WOMP - mówi jeden z pacjentów.

Rzecznik oddziału wojewódzkiego NFZ potwierdza, że WOMP rezygnuje z umowy z funduszem dotyczącej wspomnianych poradni.

Mając na uwadze dobro pacjentów, placówka sceduje kontrakt na innego świadczeniobiorcę - informuje rzecznik oddziału, Barbara Nawrocka.

Co z wizytami?

Co to w praktyce oznacza dla pacjentów mających wyznaczone konkretne terminy wizyt i czekających na nie od tygodni? - Otrzymają listownie terminy wizyt zbliżone do tych, które obecnie mają wyznaczone w WOMP - mówi rzecznik.

Co z personelem medycznym i lekarzami? Z nieoficjalnych informacji wynika, że nowy świadczeniobiorca przejmie kontrakt wraz z personelem.

Kto to konkretnie będzie, tego kierownictwo wojewódzkiej placówki nie chce ujawnić przed podpisaniem umowy, zapewnia jednak, że rozmowy są na finiszu.

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy do końca grudnia musi wyprowadzić swoje poradnie z wynajmowanego od lat budynku Akademickiej Przychodni Lekarskiej przy ulicy Gagarina 39.

Budynek przejmie właściciel - Uniwersytet Mikołaja Kopernika i ulokuje tam Katedrę Psychologii.

Ograniczenia lokalowe

Już wiadomo, że WOMP nie pomieści wszystkich przenoszonych poradni w budynku przy ulicy Bydgoskiej 76, tak jak pierwotnie planowała dyrektor Donata Wilińska.

Sytuacja wymusiła konieczność restrukturyzacji ośrodka. Ze względu na ograniczone warunki lokalowe musimy ograniczyć działania o trzy poradnie: geriatryczną, alergologiczną i ginekologiczno-położniczą - wymienia Izabela Górska-Jędrzejewska, kierownik Działu Organizacji, Nadzoru i Szkolenia Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

Według zapewnień szefostwa WOMP i kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy poradnie choć likwidowane, nie znikną z mapy Torunia.

Pacjenci korzystający ze świadczeń realizowanych w wyżej wymienionych poradniach zostaną przejęci cesją przez innego świadczeniodawcę, któremu przekazane zostaną listy pacjentów wraz z terminami wizyt - zapewnia kierownik Izabela Górska-Jędrzejewska.

Kto przejmie kontrakt?

Z kolei, jak informuje rzecznik oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy, to Fundusz powiadomi o zmianach pacjentów, gdy będą znane szczegóły.

Nasi pracownicy wskażą placówkę, do której trafią umowy na interesujące pacjentów poradnie. Poza tym przekażą również listę wszystkich poradni alergologicznych i ginekologiczno-położniczych, spośród których pacjenci będą mieli prawo wyboru - mówi rzecznik oddziału NFZ Barbara Nawrocka.

Kto przejmie kontrakt, tego kierownik Izabela Górska-Jędrzejewska nie zdradza. Zapewnia, że na tym etapie prowadzone są szczegóły przejęcia kontraktu.

Według nieoficjalnych informacji nowy świadczeniobiorca przejąć ma pacjentów i personel poradni, w tym lekarzy.

Do końca tego roku poradnie będą działać w dotychczasowych lokalizacjach: alergologiczno i ginekologiczno-położnicza - przy Szosie Chełmińskiej 46, poradnia geriatryczna - przy ul. Gagarina.

Alicja Cichocka-Bielicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.