Sępólno Krajeńskie. Trójkątny rynek był tu w średniowieczu i jest teraz

Czytaj dalej
Fot. Fot. Marcin Misiak
Marek Weckwerth

Sępólno Krajeńskie. Trójkątny rynek był tu w średniowieczu i jest teraz

Marek Weckwerth

Zapraszamy na rynek w Sępólnie Krajeńskim, niezwykły, bo trójkątny. Warto poznać jego tajemnice podczas wiosennych wycieczek po naszym regionie.

– Zwykle centralne place miast mają formę kwadratu lub prostokąta, a nasz ma kształt regularnego trójkąta i to – jak mi wiadomo – od samego początku, od lokacji miasta - uzmysławia Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego. - Owszem, rynki w Brodnicy czy Łowiczu także są trójkątne, ale nie tak idealnie jak nasz. Mało kto o tym wie.

- Zwykle centralne place miast mają formę kwadratu lub prostokąta, a nasz ma kształt regularnego trójkąta i to – jak mi wiadomo – od samego początku, od lokacji miasta - uzmysławia Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego. - Owszem, rynki w Brodnicy czy Łowiczu także są trójkątne, ale nie tak idealnie jak nasz. Mało kto o tym wie.

Historyczne wzmianki o mieście, zatem poczynając od drugiej połowy XIV stulecia, mówią o tutejszych targach, które odbywały się raz w tygodniu oraz o jarmarkach, a te organizowano kilka razy w roku. Musiały odbywać się (bo gdzie indziej?) na rynku. W drugiej połowie XVI wieku w mieście funkcjonowały dwie karczmy, zaś karczmarze mogli warzyć piwo

Więcej o niezwykłym rynku w Sępólnie Krajeńsakim przeczytasz w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.