Rozmowa z dr. Maciejem Dendurą, kierownikiem ośrodka diagnostyki i rehabilitacji kardiologicznej Remed w Krakowie o tym, że usprawnianie pacjenta po zawale serca i edukacja chorego, to skuteczne i najtańsze formy zapobiegania kolejnym epizodom kardiologicznym.
- Do niedawna rehabilitacja kardiologiczna zalecana była i refundowana przez NFZ dla osób po zawale serca. Teraz zakres wskazań się rozszerzył.
- Wszystko z uwagi na konkretne dowody naukowe, że rehabilitacja kardiologiczna jest skuteczną i tak naprawdę najtańszą formą zapobiegania kolejnym epizodom kardiologicznym. Wskazania do jej prowadzenia rozszerzają się i NFZ dopuszcza rehabilitację dla każdego zdarzenia: zawału serca, wszczepienia stentów, by-passów czy rozrusznika. Od kilku lat konieczność rehabilitacji kardiologicznej jest wiodącym tematem na wielu specjalistycznych zjazdach, mówiono o tym również podczas XXII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który kilkanaście dni temu odbył się w Krakowie.
Wciąż jednak nie jest uwzględniana w refundacji rehabilitacja w chorobie nadciśnieniowej, chociaż wiemy, że pacjenci odnieśliby z takich działań korzyści. Jednak z uwagi na stopę nakładów na polską służbę zdrowia, poniekąd jest to zrozumiałe. Choroba nadciśnieniowa jest chorobą populacyjną, większość społeczeństwa cierpi na nadciśnienie. Gdybyśmy więc dali możliwość refundowanej rehabilitacji w tym schorzeniu, to faktycznie budżet NFZ by tego nie wytrzymał.
W dalszej części tekstu:
- Jakie korzyści przynosi choremu wczesna rehabilitacja kardiologiczna?
- Jak długo trwa poszpitalna rehabilitacja?
- Czy pacjenci zmieniają nawyki, które doprowadziły do choroby?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień