Serdeczny śmiech redukuje ból i wzmacnia organizm

Czytaj dalej
Fot. Fot. Fundacja dr Clown
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Serdeczny śmiech redukuje ból i wzmacnia organizm

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Uczeni dowiedli, że śmiech łagodzi cierpienia i ułatwia powrót do zdrowia. Terapię śmiechem Fundacji Dr Clown wspiera Basia Kurdej-Szatan.

Lecznicze działanie ma mocna salwa spontanicznego śmiechu. Pobudza ona pracę kilkunastu mięśni twarzy i ponad stu mięśni ciała. Krew szybciej płynie, zwiększa się ukrwienie mózgu, zyskuje przemiana materii, funkcjonowanie wątroby i nerek.

Łatwiej regenerują się komórki. Ból żołądka, ryzyko stanów zapalnych i wrzodów występują rzadziej, ponieważ rozładowaniu ulega napięcie mięśni żołądka i zmniejsza się wydzielanie soków żołądkowych. Zwielokrotniona ilość tlenu w płucach zmniejsza możliwość wystąpienia zapalenia płuc i infekcji, a także stanów zapalnych stawów, ścięgien i kręgów. Nie ma wątpliwości, że serdeczny śmiech redukuje skupiska bólu, korzystnie wpływa na system nerwowy i wzmacnia system odpornościowy. Stąd wzięła się działalność Fundacji “Dr Clown”, której wolontariusze każdego roku odwiedzają 60 tys. pacjentów w 170 polskich szpitalach.

– Od 18 lat realizujemy program „Terapii śmiechem”. Chcemy przekonać wszystkich do wspierania takiego leczenia – mówi Anna Czerniak, prezes Fundacji „Dr Clown”.

Ostatnio w rolę „doktora clowna” wcieliła się również Basia Kurdej-Szatan, odwiedzając warszawski szpital. – Jesteśmy tu po to, by pomóc małym pacjentom choć na chwilę zapomnieć o bólu, chorobie i trudnościach, jakie ich spotykają. Chcemy dać chorym dzieciom trochę radości i energii, tchnąć w nie optymizm i wiarę w przezwyciężenie przeszkód – mówi aktorka.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.

[ zamknij ]
pomoc
poprzednie nastepne
zamknij