Jakub Roszkowski

Sieć szkół w Białogardzie do poprawki

Gimnazjum nr 2 w Białogardzie, według wariantu przedstawionego przez burmistrza, ma pełnić „inne funkcje” Fot. Radek Koleśnik Gimnazjum nr 2 w Białogardzie, według wariantu przedstawionego przez burmistrza, ma pełnić „inne funkcje”
Jakub Roszkowski

Niecałe dwie godziny trwała wczorajsza sesja Rady Miasta w Białogardzie. Radni uznali, że propozycja burmistrza, dotycząca sieci szkół, nie jest zadowalająca.

Sesja, na wniosek radnego Krzysztofa Szyperskiego, została przerwana. Radni mają wrócić do dyskusji 1 marca. Do tego dnia burmistrz ma przedstawić radnym szczegółowe dane dotyczące jego propozycji. Więcej, radni przedstawili także własne.

- Wygląda na to, że koalicja wspierająca burmistrza właśnie się rozpadła - komentował na gorąco radny Jerzy Harłacz.

- Większość, nawet ci z jego obozu, nie chcieli zatwierdzić tego planu.

- Po prostu przedstawiono nam dziś tak mało danych, że tego projektu nie można było zatwierdzić - powiedziała nam radna Emilia Bury już po zakończeniu sesji.

A projekt burmistrza - w skrócie - zakładał likwidację obu miejskich gimnazjów (to oczywiste, bo nakazuje to ustawa) i utworzenie czterech szkół podstawowych. Dziś są takie trzy. Czwarta miałaby się mieścić w obecnym Gimnazjum nr 1. Radni chcieli jednak wiedzieć, co stanie się z budynkiem po Gimnazjum nr 2, czy wszyscy nauczyciele będą mieli gwarancję zatrudnienia, jak ustalono granice obwodów szkolnych.

- Bo nie może być tak, że dzieci, które chodziły do jednej szkoły, którą miały obok, teraz będą musiały się przenieść do innej, i to dużo dalej. A takie sygnały już do nas docierają - tłumaczy radna Emilia Bury. Radni przygotowali trzy warianty rozwiązania problemu.

Burmistrz ma się do każdego z nich ustosunkować: przedstawić szczegółowy podział miasta na obwody, podać planowaną liczbę oddziałów i uczniów w szkołach, podać liczbę etatów nauczycielskich i osób z administracji oraz obsługi, łącznie z liczbą nauczycielskich godzin dydaktycznych.

Zaproponowali też spotkanie władz miasta z dyrektorami szkół, urzędnikami odpowiedzialnymi za oś-wiatę oraz z rodzicami. Warianty, które mają być rozpatrzone, to: wariant burmistrza (cztery szkoły podstawowe), wariant z pięcioma szkołami podstawowymi oraz wariant z trzema szkołami podstawowymi (dwie działałyby z wykorzystaniem obiektów po gimnazjach).

Jakub Roszkowski

Białogard, Mielno i okolice, ale także Koszalin i powiat koszaliński to miejsca, o których piszę przede wszystkim. Analizuję rynek paliw w regionie, trzymam rękę na pulsie w sprawie szeroko rozumianego biznesu, ale także pogody i wakacji nad morzem. Bo wiadomo, Mielno to obok Kołobrzegu i Gdańska najczęściej odwiedzana miejscowość nadmorska w kraju. 


Pod moją "opieką" są również koszalińscy, mieleńscy i białogardzcy samorządowcy. Jeśli coś zmalują, nabroją lub popsują albo wręcz przeciwnie, zrobią coś naprawdę dobrego, ja o tym napiszę. 


 


W Głosie Koszalińskim pracuję od 2000 roku. To właściwie moja pierwsza i jak na razie jedyna praca. To moja siostra chciała zostać dziennikarzem. Ostatecznie to jednak ja poświęciłem temu zajęciu już ponad połowę życia.


 


Jestem domatorem i naprawdę najlepiej czuję się w swoim domu. Może to dlatego, że po intensywnym dniu w gazecie potrzebuję wyciszenia...    


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.